21.09.2020
PL EN
16.01.2020 aktualizacja 16.01.2020

Lubuskie/ Powstał gmach muzeum przyrodniczego w Słońsku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Po roku od rozpoczęcia prac zakończyła się część budowlana inwestycji związanej z budową w Słońsku (Lubuskie) Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego Parku Narodowego „Ujście Warty”. Trwają odbiory I etapu przedsięwzięcia, czyli budowy gmachu ośrodka, w którym znajdzie się m.in. muzeum przyrodnicze.

Jak poinformowała Hanna Mierzwa z PN „Ujście Warty, trwają już również prace nad wykonaniem wystaw i wyposażeniem wnętrz.

Wyjaśniła, że są przygotowywane szczegółowe scenariusze oraz elementy ekspozycji, aby jak najlepiej zaprezentować walory przyrodnicze i kulturowe Ujścia Warty. Zostanie również opracowana oferta edukacyjna i możliwości przeprowadzania lekcji muzealnych w nowym ośrodku.

„Po zakończeniu projektu nasz park narodowy zyska nowoczesną bazę edukacyjną, dzięki której będzie jeszcze pełniej realizować jedno z podstawowych zadań parków narodowych – prowadzenie działań związanych z edukacją ekologiczną. Ośrodek Muzealno-Edukacyjny przyczyni się również do wzrostu atrakcyjności turystycznej regionu” – zaznaczyła Mierzwa.

Budynek podzielono na przestrzeń administracyjną oraz wystawienniczo-edukacyjną. Ekspozycja będzie adresowana do szerokiego grona odbiorców. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z kilkoma tematycznymi salami wyposażonymi w atrakcyjne formy przekazu.

Jedną z nich będzie wirtualny lot balonem nad Parkiem Narodowym „Ujście Warty”. Teren parku będzie można obejrzeć nie tylko z góry, ale również z pokładu łodzi. Wirtualny rejs po niedostępnych obszarach ukaże piękno i zmienność rzeki w przeciągu roku.

„Duże wrażenie na odwiedzających zrobi zapewne makieta kadłuba samolotu transportowego. Na jego pokładzie zostaną zainstalowane gry i prezentacje poświęcone wędrówkom ptaków. Ptasi motyw będzie towarzyszył odwiedzającym na całej ścieżce zwiedzania, zarówno w postaci interaktywnych gier, jak i maszyn edukacyjnych” – zaznaczyła Mierzwa.

Projektowana wystawa ma być w całości przystosowana dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Ekspozycja będzie bogata w elementy interaktywne dźwiękowo-dotykowe, tak by była przyjazna dla osób niedowidzących bądź niesłyszących.

Obiekt powstał przy drodze krajowej nr 22, przy wjeździe do Słońska od strony Kostrzyna nad Odrą. Gmach ośrodka ma ponad 1,8 tys. mkw. To nowoczesny jednokondygnacyjny budynek, który dzięki zastosowaniu ekologicznych rozwiązań technicznych ma być przyjazny środowisku.

Część wystawiennicza zajmie ponad połowę powierzchni budynku, reszta zostanie zagospodarowana na potrzeby dydaktyczne i konferencyjne oraz zaplecze biurowo-administracyjne. Budynek zostanie otoczony terenem rekreacyjnym, będzie też droga dojazdowa i parking.

Otwarcie muzeum zaplanowane jest lipiec 2021 r., czyli na jubileusz XX-lecia utworzenia Parku Narodowego „Ujście Warty”.

To największa inwestycja w historii tego najmłodszego z polskich parków narodowych. Wartość przedsięwzięcia to 28,1 mln zł, w tym ponad 16,5 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą części budowlanej inwestycji była firma Wimar ze Słubic.

Park Narodowy "Ujście Warty" został utworzony w czerwcu 2001 r., a oficjalnie działalność rozpoczął 1 lipca. Zajmuje on 8074 ha przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Krajobraz parku to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk. Na jego obszarze zaobserwowano ponad 270 gatunków ptaków.

Rozlewiska i łąki Parku Narodowego "Ujście Warty" to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków migrujących. Zatrzymują się tu liczne ptaki siewkowe, a jesienią nadwarciańskie łąki obejmują we władanie gęsi.

Park ten należy do obszarów ujętych w Konwencji Ramsar mającej na celu ochronę obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych oraz jest Obszarem Natura 2000. 

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

mmd/ dki/

Copyright © Fundacja PAP 2020