21.09.2020
PL EN
20.01.2020 aktualizacja 20.01.2020

Prof. Ryszard Górecki nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję rektora UWM

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nie będę startował w nadchodzących wyborach rektorskich, wracam do nauki, chcę się poważnie zaangażować w projekt badawczy - powiedział PAP prof. Ryszard Górecki, który od 20 lat zasiada we władzach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jako rektor lub prorektor.

Prof. Ryszard Górecki to pierwszy rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uczelnia powstała w 1999 roku z połączenia trzech odrębnych uczelni: Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego. Od tamtej pory - z przerwą na jedną kadencję jako prorektor - prof. Górecki nieprzerwanie jest rektorem UWM.

"W nadchodzących wyborach, które będą wiosną, nie wystartuję. Oddaję pole do działania młodszym" - powiedział PAP prof. Górecki. Dodał, że rezygnacja z kierowania olsztyńskim uniwersytetem nie oznacza rezygnacji z aktywności zawodowej.

"Chcę pozostać w nauce, jestem członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i w to chcę się zaangażować. Moja katedra ma też ciekawy program współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, łączący w sobie chemię z biologią, biotechnologią i medycyną. Z tego zakresu mamy duży program badawczy, który prowadzi moja Katedra Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin. Będę miał co robić" - powiedział prof. Górecki.

Prof. Górecki kierowanie uczelnią łączył z pracą w Senacie, był senatorem Platformy Obywatelskiej VI, VII i VIII kadencji. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ mrr/

Copyright © Fundacja PAP 2020