21.09.2020
PL EN
20.01.2020 aktualizacja 20.01.2020

Poznań/Zmarł były rektor UAM prof. Stanisław Lorenc

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zmarł prof. Stanisław Lorenc, geolog, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 2002 -2008 - poinformowała w poniedziałek uczelnia.

Prof. Lorenc (ur. 1943 r.) był geologiem, badaczem dna oceanicznego i inicjatorem polskich badań związanych ze zjawiskiem tsunami. Pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (2005-2008) i Kolegium Rektorów Miasta Poznania (2002-2008).

"Kontynuował dzieło poprzedników w rozbudowie UAM w Poznaniu oraz w Słubicach, Gnieźnie, Kaliszu i Pile. W czasie kierowania uczelnią przez rektora Lorenca na Morasko przeniosły się Wydziały: Biologii oraz Nauk Geograficznych i Geologicznych, a swoją siedzibę znalazł tam nowo powstały Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa" – podał w poniedziałek Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak podkreślono, dzięki staraniom prof. Lorenca udało się zapewnić centralne finansowanie inwestycji UAM, uczelnia wzbogaciła się o ok. 50 ha gruntów niezbędnych do dalszego rozwoju, a Wydział Prawa i Administracji zyskał po latach lokalizację pod budowę swojego obiektu w centrum miasta.

"Rektor Lorenc skutecznie zabiegał o pozyskiwanie środków z programów UE, które wykorzystano m.in. na gruntowną renowację Auli Uniwersyteckiej i Pałacu w Obrzycku. W połowie okresu jego rządów odnotowano rekordową liczbę studentów UAM - 55 tysięcy" – podano.

Były rektor UAM zmarł w niedzielę. Uczelnia w najbliższym czasie ma podać informacje o uroczystościach pogrzebowych. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020