20.09.2020
PL EN
20.01.2020 aktualizacja 21.01.2020

Zdjęcie rodzącej dafni zwyciężyło w polskiej edycji Wiki Science Competition 2019

Rozstrzygnięto polską edycję konkursu na najlepsze zdjęcia naukowe Wiki Science Competition 2019. Główną nagrodę zdobyło zdjęcie rodzącej dafni wykonane przez Marka Misia.

W ramach konkursu oceniano udostępnione w ramach Wikipedii zdjęcia dokumentujące świat nauki: obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą.

Nagrodę główną i 1600 zł - otrzymał Marek Miś za zdjęcie "Rodząca dafnia". "Praca ogniskuje w sobie wszystkie aspekty dobrej fotografii naukowej: jest poprawna technicznie i jednoznacznie przedstawia rejestrowany przedmiot. Jest przy tym utrzymana w przepięknej palecie barw i, co zdecydowało o wygranej, prezentuje dodatkowo wyjątkową chwilę: narodziny młodych osobników – co świetnie wpisuje się w koncepcję „decydującego momentu” fotografii" - uzasadnili przedstawiciele jury.

2. Nagrodę i 1000 zł przyznano Adriannie Rafalskiej za zdjęcie "Tryk klonowiec (Chlorophorus varius)". "Fotografia charakteryzuje się wyśmienitym położeniem płaszczyzny ostrości, co skupia wzrok na główce owada, a dzięki rozdzielczości zdjęcia pozwala analizować jej poszczególne elementy. Pozostaje przy tym poetyckie, zaś antropomorfizujący „gest zasłaniania się płatkami” i pastelowa gama kolorów zachęca odbiorcę do zgłębiania mikrokosmosu przyrody" - napisano w uzasadnieniu.

3. miejsce i 800 zł zajęło zdjęcie "Hydroksyapatyt zarastający biomateriał (Growing razors)" Jana Ozimka. "Praca pokazuje nie tylko efekt prac nad najnowszymi technologiami w skali nano, ale również uzmysławia kwestię widzialności: obraz utworzony jest w wyniku rejestracji elektronów a nie fotonów (światła widzialnego) – a jednak dzięki przetworzeniom algorytmicznym został zaprezentowany nam jako widzialny, barwny obraz świata spoza zasięgu naszych zmysłów" - uzasadniło swoją decyzję jury konkursu.

Do konkursu zgłoszono ponad 1300 zdjęć.

Specjalne wyróżnienie otrzymał Wojciech Kocot, nowy użytkownik Wikipedii, za szczególnie dużą liczbę (334) dobrych jakościowo i treściowo fotografii zgłoszonych do konkursu.

Komisja Konkursowa wyróżniła również kilka zdjęć, m.in. barwnych mikroskopowych obrazów struktur krystalicznych, zdjęcia przedstawiające zwierzęta w ich naturalnym środowisku, jak również pracę wpisującą się w nurt bioartu.

Wyniki konkursu dostępne są na Wikimedia Commons. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020