21.09.2020
PL EN
21.01.2020 aktualizacja 21.01.2020

Gowin o sądowym okrągłym stole: cieszę się z inicjatywy PAN, wezmę w nim udział

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Łukasz Gągulski 20.01.2020 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Łukasz Gągulski 20.01.2020

Cieszę się z inicjatywy PAN, która zaprasza przedstawicieli różnych środowisk do otwartej debaty o sądownictwie - zadeklarował w poniedziałek wicepremier szef MNiSW Jarosław Gowin. Minister nauki zasiądzie przy sądowym okrągłym stole - zadeklarował.

Według poniedziałkowej "Rzeczpospolitej", w końcu stycznia ma odbyć się sądowy okrągły stół, do którego zasiądą przeciwnicy i zwolennicy kontrowersyjnych ustaw. Jednym z inicjatorów spotkania jest były minister nauki i cyfryzacji, b. prezes PAN prof. Michał Kleiber. Powiedział on dziennikowi, że posiedzenie ma odbyć się w Pałacu Staszica pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk. Według "Rz", do udziału zaproszeni zostali m.in. prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier oraz zainteresowani ministrowie.

O sądowy okrągły stół pytani byli w poniedziałek w Polsat News wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber oraz wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica).

Gowin stwierdził, że porozumienie w kwestii reformy sądów będzie "bardzo trudne, ale trzeba rozmawiać". Dodał, że cieszy się z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk, która zaprasza przedstawicieli różnych środowisk do otwartej debaty o sądownictwie. Dopytywany, czy w okrągłym stole zasiądzie prezydent, premier oraz strona rządowa przyznał, iż wie o tym, że "zaproszenia zostały skierowane". "Nie jestem upoważniony do tego, żeby mówić czy będą przyjęte. Mogę powiedzieć tylko, że minister nauki przy tym stole zasiądzie" - zapewnił Gowin.

Schreiber pytany, czy jako reprezentant KPRM chciałby wziąć udział w okrągłym stole odparł, że "nie pali się do tej roli". Jednak, jak dodał, jeżeli premier Mateusz Morawiecki oddeleguje go do takiej roli, to "oczywiście - tak". Schreiber pytany, czy taka inicjatywa jest potrzebna stwierdził, że "nie wie, czy może ona wiele zmienić". "Oczywiście, każdą próbę oceniam z jakąś nadzieją" - dodał minister.

Morawska-Stanecka pytana, czy okrągły stół, to słuszna inicjatywa oceniła, że "każda inicjatywa jest dobra". Przypomniała, że w piątek grupa senatorów złożyła projekt noweli ustawy o KRS. W ocenie wicemarszałek projekt ten ma "rozwiązać wszystkie problemy, które narosły". (PAP)

autor: Monika Zdziera, Rafał Białkowski

mzd/ rbk/ par/

Copyright © Fundacja PAP 2020