Ministerstwo Edukacji i Nauki

05.12.2021
PL EN
21.01.2020 aktualizacja 22.01.2020

Łazik marsjański zespołu AGH najlepszy na zawodach w Indiach, zespół z UW - drugi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zespół AGH Space Systems zajął pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Indian Rover Challenge – poinformowała we wtorek rzecznik prasowa uczelni Anna Żmuda-Muszyńska. Jako drugi uplasował się zespół UW, University of Warsaw Rover Team.

Konstrukcja studentów z krakowskiej AGH - łazik "Kalman" - pokonała 20 zespołów z całego świata, w tym trzy z Polski.

Wysoko - na 2. pozycji - uplasował się zespół UW, University of Warsaw Rover Team.

Na 16. miejscu był pojazd Legendary Rover, skonstruowany na Politechnice Rzeszowskiej. Zespół z Politechniki Wrocławskiej z nowym łazikiem z rodziny Scorpio - zajął miejsce 20. 

Zawody Indian Rover Challenge są częścią Rover Challenge Series, czyli najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie organizowanych przez Mars Society. To jedyny konkurs tego typu w regionie Azji i Pacyfiku. Jego tegoroczna edycja odbyła się w Vellore Institute of Technology (VIT) w Chennai.

Łazik studentów z AGH oceniany był w czterech następujących konkurencjach: poszukiwanie i dostarczanie wybranych przedmiotów, obsługa manipulatora, nawigacja autonomiczna oraz analiza próbek gleby.

Do wykonania ostatniego zadania "Kalman" wykorzystał specjalnie przygotowany w tym celu moduł, pozwalający na szybkie przeprowadzenie testu jeszcze na miejscu pozyskania materiału. Łazik pokazał również niezwykłe możliwości swojego manipulatora. Poradził sobie między innymi z otwieraniem zamków, podłączaniem zasilania czy przenoszeniem skrzyni z narzędziami.

W zadaniu autonomicznym Kalman udowodnił swoją samodzielność, poruszając się bez pomocy po nieznanym terenie. Nowe systemy wizyjne pomogły mu także w odszukaniu narzędzi pozostawionych przez astronautę wśród piaskowych wydm i dostarczenie ich w wyznaczone miejsca.

Jak podkreśliła Anna Żmuda-Muszyńska, krakowscy studenci udoskonalali łazik przez 3,5 roku. Tegoroczny triumf poprzedziły inne sukcesy m.in. drugie miejsce w konkursie Indian Rover Challenge w 2019 i druga pozycja w międzynarodowych zawodach European Rover Challenge, którą zajął we wrześniu 2019 r.

Zespół AGH Space Systems działa od 2014 roku i specjalizuje się w rozwijaniu technologii przemysłu kosmicznego, a w szczególności w budowie rakiet, satelitów, sond kosmicznych czy łazików marsjańskich. Zwycięska drużyna wróci do Polski w przeszłym tygodniu.(PAP)

wos/ szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021