20.09.2020
PL EN
31.01.2020 aktualizacja 31.01.2020

Gowin: "Forum dla Praworządności" miało wskazać przestrzeń do dalszego dialogu ekspertów

Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podczas wypowiedzi dla mediów, po "Forum dla Praworządności" w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik 31.01.2020 Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podczas wypowiedzi dla mediów, po "Forum dla Praworządności" w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik 31.01.2020

To spotkanie nie służyło wypracowaniu wspólnego środowiska, bo na tym etapie byłoby to zupełnie niemożliwe, raczej miało zakreślić przestrzeń do dalszego dialogu ekspertów - mówił wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin po piątkowych obradach "Forum dla Praworządności".

W piątek odbyło się "Forum dla Praworządności" zorganizowane przez Polską Akademię Nauk. Jego tematem była przyszłość wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W spotkaniu udział wzięli m.in.: wicepremier Jarosław Gowin i wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Po zakończeniu piątkowych obrad wicepremier Gowin poinformował dziennikarzy, że ustalono na nich "rytm i tryb prac nad docelowymi rozwiązaniami". "Ta dyskusja była potrzebna, była pluralistyczna, eksperci przedstawiali różne poglądy i różną gotowość do rozmów. Pojawiały się takie warunki, które z całą pewnością są politycznie nierealistyczne" - mówił, dodając, że takim warunkiem jest powrót w sądownictwie do stanu sprzed 2016 r.

Gowin podkreślił jednak, że na forum pojawiło się wiele głosów świadczących o "otwartości środowiska prawniczego na dialog". Powtórzył, że nie miało ono charakteru politycznego, a naukowo-ekspercki. "I taki też charakter będą miały dalsze prace" - dodał. Jak podkreślił, "w tej chwili przestrzeń do działania mają eksperci i Polska Akademia Nauk".

"To spotkanie nie służyło wypracowaniu wspólnego środowiska, bo na tym etapie byłoby to zupełnie niemożliwe, to spotkanie służyło raczej zakreśleniu przestrzeni do dalszego dialogu - dialogu nie z udziałem nas, polityków, tylko ekspertów wskazanych przez różne środowiska" - podkreślił Gowin. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiany w sądownictwie muszą być kontynuowane" - dodał.(PAP)

autorzy: Sonia Otfinowska, Aleksandra Rebelińska

sno/ reb/ godl/

Copyright © Fundacja PAP 2020