Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
04.02.2020 aktualizacja 04.02.2020

KO przeciwko zapowiadanym zmianom w ustawie o szkolnictwie wyższym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Koalicja Obywatelska sprzeciwia się zmianom w ustawie o szkolnictwie wyższym, które zapowiada minister nauki Jarosław Gowin. Zdaniem KO te zmiany uderzają w autonomię wyższych uczelni.

Posłowie Barbara Nowacka i Rafał Grupiński mówili na wtorkowej konferencji prasowej, że KO ze zdumieniem spogląda na zapowiadane przez MNiSW zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym, czyli tzw. ustawie 2.0.

"Minister Jarosław Gowin zapowiedział kilka dni temu na briefingu prasowym zmiany, które de facto rujnują istnienie uczelni jako instytucji naukowych. Zapowiedział, że na uczelniach będzie obowiązywał prymat wolności słowa nad nauką" - mówiła na wtorkowej konferencji prasowej Barbara Nowacka (KO).

"Oznaczać to będzie, że każdy będzie mógł w pełnym autorytecie uczelni wypowiadać rzeczy, które nie mają nic wspólnego z postawą naukową. Według ministra Gowina poglądy takie, jak to, że ziemia jest płaska, szczepionki są szkodliwe, a homoseksualizm jest chorobą, którą należy leczyć będą dzisiaj sankcjonowane prawne" - dodała.

Zdaniem Nowackiej "jest to skandal i doprowadzenie do tego, że kolejne środowisko ma zakładany kaganiec"

"Minister Gowin nie ma dobrej ręki do spraw, którymi się zajmuje. Kiedyś likwidował małe sądy, teraz postanawia ograniczyć autonomię wyższych uczelni i swobodę pracy naukowej" - mówił Rafał Grupiński.

Uznał też, że "prawdopodobnie Jarosław Gowin będzie tu realizował obsesje ideologiczne Jarosława Kaczyńskiego".

"Dziś nie nauka, a kołtun ma rządzić Rzeczpospolitą i taki jest pogląd Jarosława Gowina" - mówił poseł KO. "Jesteśmy w świecie trzech k: kłamstwo, kołtuńskie poglądy, kaganiec. Taka jest filozofia rządów Jarosława Kaczyńskiego, w którą wpisuje się Jarosław Gowin" - dodał.

Barbara Nowacka zapowiedziała spotkanie Koalicji Obywatelskiej ze środowiskami naukowymi na przełomie lutego i marca.

Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin zapowiedział 20 stycznia, że będzie nowelizacja ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym, czyli Konstytucji dla Nauki, która ma zapewnić ochronę wolności wypowiedzi i badań na uczelniach.

Wymienił trzy zmiany w ustawie. Po pierwsze - wprowadzona zostanie klauzula wolności: "wolność głoszenia poglądów i wolność prowadzenia badań naukowych".

Po drugie, rektorzy będą mieć obowiązek monitorowania i przestrzegania zasady wolności. Na rektorów, którzy nie wywiążą się z tych obowiązków, nałożone zostaną sankcje.

Po trzecie - w zgodzie z zasadą autonomii uczelni Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadzi nowy organ - komisję, która będzie badać przypadki naruszania wolności wykładów, badań naukowcy itd. Komisja ta działać ma przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ma być niezależna od władzy wykonawczej. Członków komisji wskazywać będzie, oprócz ministra, Rada GNiSzW, Parlament Studentów RP, Krajowa Reprezentacja Doktorantów.

"Fundamentalną wartością, która musi być respektowana w świecie nauki i szkolnictwa wyższego, jest wolność. Niestety, w ostatnim czasie mamy nasilające się przykłady ograniczania wolności, zarzutów wobec części naukowców, zarzutów bardzo dyskusyjnych" - wyjaśniał Gowin.

Dodał, że jest "szczególnie zbulwersowany" decyzją rzecznika dyscyplinarnego Uniwersytetu Śląskiego pod adresem prof. Ewy Budzyńskiej. "Tutaj podstawą zarzutu jest to, że sformułowała podczas zajęć pogląd, iż trzonem rodziny jest małżeństwo rozumiane jako związek mężczyzny i kobiety. Okazuje się zatem, że za wyrażenie poglądu w pełni zbieżnego z polską konstytucją uczony (...) miałby zostać ukarany" - zauważył. (PAP)

pś/ itm

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024