Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
06.02.2020 aktualizacja 07.02.2020

Samo obniżenie stężenia PM2,5 nie rozwiąże problemów z powietrzem

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Koncentrowanie się wyłącznie na obniżeniu poziomu PM2,5 w powietrzu może przynieść jeszcze większe zagrożenie dla zdrowia - informuje pismo ”PNAS”.

W wielu miastach na cały świecie stężenia pyłu zawieszonego o maksymalnej średnicy 2,5 mikrometra (PM2,5) naruszają wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powszechnym źródłem tego rodzaju zanieczyszczeń są pojazdy.

Jak jednak wykazały amerykańsko-chińskie badania, samo zmniejszenie zanieczyszczenia PM2,5 może nie poprawić jakości powietrza w mieście. Okazało się, że PM2,5 wychwytuje pył o jeszcze mniejszej średnicy cząstek - poniżej 50 nanometrów. Wcześniejsze prace pozwoliły powiązać obecność tak drobnego pyłu z problemami zdrowotnymi, w tym wadami wrodzonymi.

Podczas gdy większość wcześniejszych badań odbywała się w laboratoriach, najnowsze eksperymenty przeprowadzono w warunkach polowych w Pekinie, a także w zamkniętej komorze z jadącym samochodem.

Jak się okazało, wysokie stężenia PM2,5 w zanieczyszczonym powietrzu hamuje tworzenie się najdrobniejszych cząstek, ponieważ wychwytują je większe cząstki. Co więcej, powstawaniu najdrobniejszych cząstek sprzyjają uwalniane przez samochody lotne związki organiczne (LZO).

Dlatego działaniom zmierzającym do obniżenia poziomu PM2,5 powinno towarzyszyć ograniczenie emisji LZO przez samochody – inaczej zwiększy się zanieczyszczenie powietrza jeszcze bardziej szkodliwymi od PM2,5 najdrobniejszymi cząsteczkami.

Całkowite zaprzestanie stosowania benzyny i oleju napędowego ograniczyłoby zarówno emisję PM2,5, jak i LZO. Jak zaznacza jeden z autorów badań, Renyi Zhang z Texas A&M University, rozwiązaniem mogłyby być samochody elektryczne. Na razie stanowią one mniej niż 0,5 proc. z ponad miliarda jeżdżących po drogach całego świata pojazdów. Poaz tym, także samochody elektryczne uwalniają niektóre PM2,5 z opon i klocków hamulcowych.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024