25.09.2020
PL EN
07.02.2020 aktualizacja 07.02.2020

Melodyjne budziki budzą lepiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Budzenie się do dźwięków przyjemnej melodii pomaga się rano rozruszać bardziej, niż wstawanie do przenikliwych, ostrych tonów budzika. Nagłe wyrwanie ze snu nie sprzyja produktywności – wynika badania zamieszczonego w „PLOS ONE”.

Chociaż mogłoby się wydawać, że zerwanie się z łóżka po usłyszeniu naglących dźwięków budzika powinno skutecznie odgonić resztki snu i ułatwić powrót do rzeczywistości, to nie jest to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia. Szczególnie, jeśli zależy nam na szybkim odzyskaniu sprawności motorycznej i umysłowej.

Naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne (Australia) wykazali, że ostre dźwięki budzika przedłużają stan tzw. inercji sennej, czyli poczucia ogólnego rozbicia i niezdolności do działania tuż po przebudzeniu. Poranne alarmy w formie melodii pomagają tymczasem zwiększyć poziom czujności.

„Uważamy, że nieprzyjemne `bip,bip,bip` może podczas budzenia zakłócać pracę mózgu lub wprawiać go w stan dezorientacji, a melodyjne dźwięki typu `Good Vibrations` zespołu Beach Boys lub `Close to Me` zespołu The Cure pomagają przejść do stanu czuwania w bardziej efektywny sposób” – mówi jeden z autorów badania, prof. Adrian Dyer.

W badaniu uczestniczyło 50 ochotników, którzy za pomocą internetu dostarczali informacji na temat używanego przez siebie alarmu oraz wypełniali kwestionariusz dotyczący nasilenia inercji sennej, która w skrajnych przypadkach może upośledzać funkcjonowanie nawet przez kilka godzin i zwiększać ryzyko groźnych wypadków i kosztownych błędów.

„Nasze badanie jest istotne, bo nawet astronauci NASA donoszą, że inercja senna wpływa na ich funkcjonowanie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” – podkreśla prof. Dyer.

Według badaczy dokładne zrozumienie, jaka kombinacja melodii i rytmu budzi najskuteczniej, może pomóc osobom pracującym na zmiany lub wykonującym zawody wymagające dużej czujności, np. strażakom, pilotom czy dyżurującym lekarzom.

Więcej na ten temat znajdziemy pod adresem. (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020