19.09.2020
PL EN
06.02.2020 aktualizacja 06.02.2020

Katowice/ Młodzi okuliści będą trenować na najnowocześniejszym symulatorze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przez tydzień w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach lekarze rezydenci i młodzi specjaliści będą mogli szkolić się na unikatowym symulatorze do chirurgii witreoretinalnej, czyli tzw. szklistkowo-siatkówkowej.

Do dyspozycji szkolących będą również dwa stanowiska do chirurgii zaćmy - każde wyposażone w mikroskop okulistyczny - i fakoemulsyfikator z pełnym wyposażeniem pola operacyjnego do zaćmy.

"Cieszymy się, że nasi młodzi lekarze mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności z zakresu chirurgii okulistycznej z uwzględnieniem chirurgii zaćmy w oparciu o najnowocześniejszy symulator oraz sztuczne gałki oczne" – powiedziała w czwartek organizatorka warsztatów, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki SUM prof. Ewa Mrukwa–Kominek.

Jak podkreśliła, możliwości ćwiczenia na takim symulatorze są praktycznie nieograniczone, począwszy od prostych ćwiczeń, a skończywszy na skomplikowanych zabiegach operacyjnych.

W wirtualnej przestrzeni okuliści będą mogli przećwiczyć najtrudniejsze przypadki, z jakimi najpewniej spotkają się w przyszłości przy stole operacyjnym. Poznają najnowsze techniki operacyjne i omówią najtrudniejsze kliniczne przypadki.

Treningi na symulatorze i dwóch stanowiskach do chirurgii zaćmy młodzi lekarze rozpoczną już w najbliższy poniedziałek. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020