Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
06.02.2020 aktualizacja 07.02.2020

Radiologiczne cechy zakażenia koronawirusem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

O typowych dla zakażenia nowym koronawirusem z Wuhan obrazach tomografii komputerowej (CT)informuje specjalny raport opublikowany przez pismo „Radiology”.

„Wczesne rozpoznanie choroby jest ważne nie tylko dla szybkiego wdrożenia leczenia, ale także dla izolacji pacjenta oraz skutecznej reakcji, nadzoru i ochrony” - powiedział główny autor badania, prof. Michael Chung z Mount Sinai Health System w Nowym Jorku.

31 grudnia 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) została poinformowana o kilku przypadkach choroby układu oddechowego klinicznie przypominającej wirusowe zapalenie płuc i objawiającej się gorączką, kaszlem i dusznością. Nowo odkryty wirus wywodzący się z miasta Wuhan w chińskiej prowincji Hubei został nazwany koronawirusem Wuhan 2019-nCoV. Należy on do tej samej rodziny wirusów, co zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) oraz bliskowschodni zespół oddechowy (MERS).

W retrospektywnej analizie serii przypadków dr Chung i jego współpracownicy uwzględnili kluczowe wyniki tomografii komputerowej (TK) klatki piersiowej w grupie pacjentów zakażonych 2019-nCoV w Chinach, w celu zapoznania radiologów i zespołów klinicznych z objawami obrazowymi tego nowego ogniska.

Od 18 stycznia 2020 r. do 27 stycznia 2020 r. 21 pacjentów przyjętych do trzech szpitali w trzech prowincjach w Chinach z potwierdzoną infekcją koronawirusem przeszło TK klatki piersiowej. Było to 13 mężczyzn i 8 kobiet w wieku od 29 do 77 lat (średnia wieku 51,2 lat). U wszystkich pacjentów potwierdzono obecność zakażenia na podstawie badań laboratoryjnych wydzielin oddechowych.

Dla każdego z 21 pacjentów początkowy skan TK oceniono pod kątem następujących cech: (1) obecność zacienień typu mlecznego szkła , (2) obecność zagęszczeń, (3) liczba płatów, w których występują zacienienia lub zagęszczenia, (4) stopień zajęcia płata, (5) obecność guzków, (6) obecność płynu w opłucnej, (7) obecność limfadenopatii klatki piersiowej (nieprawidłowy rozmiar lub morfologia węzłów chłonnych) i (8) obecność podstawowej choroby płuc, takiej jak rozedma płuc lub zwłóknienie. Odnotowano także wszelkie inne nieprawidłowości w obrębie klatki piersiowej.

Analiza wykazała, że 2019-nCoV zwykle objawia się w badaniu TK obustronnymi zacienieniami i zlewnymi zagęszczeniami. Guzkowe zagęszczenia oraz przypominający obraz brukowanej ulicy wzór zagęszczeń określany angielskim terminem „crazy paving” oraz obwodowe zmiany mogą być dodatkowymi cechami pomocnymi we wczesnej diagnozie. Naukowcy odnotowali również niewystępowanie w płucach w przypadkach 2019-nCoV jam, drobnych guzków, wysięku opłucnowego i limfadenopatii.

U siedmiu z ośmiu pacjentów obrazowanie kontrolne wykazało łagodny lub umiarkowany postęp choroby, objawiający się rosnącym zakresem i gęstością zacienień.

Dr Chung ostrzegł, że brak nieprawidłowych wyników TK podczas pierwszego badania nie wyklucza obecności 2019-nCoV.

„Nasza populacja pacjentów jest wyjątkowa, ponieważ trzej z naszych pacjentów mieli normalne początkowe TK klatki piersiowej” - podkreślił prof. Chung. „U jednego z tych pacjentów trzy dni później rozwinęło się pojedyncze guzkowate zacienienie w prawym dolnym płacie, mogące być pierwszą widoczną radiologicznie manifestacją choroby u niektórych pacjentów zakażonych koronawirusem Wuhan” - powiedział.

Jak dodał, drugi pacjent miał normalny obraz tomografii klatki piersiowej cztery dni po wstępnym normalnym badaniu obrazowym. Może to być związane z faktem, że zakażenie 2019-nCoV charakteryzuje się kilkudniowym okresem inkubacji i zapewne istnieje faza, w której zakażenie wirusowe daje objawy przed widocznymi nieprawidłowościami w TK.

„To sugeruje, że nie możemy polegać na samym TK, aby całkowicie wykluczyć obecność wirusa” - powiedział prof. Chung.

Naukowcy zauważają, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, jak radzą sobie pacjenci po leczeniu, ale sugerują, że doświadczenie i wyniki badań obrazowych z epidemii MERS i SARS mogą być pomocne w zarządzaniu obecną epidemią.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024