21.09.2020
PL EN
14.02.2020 aktualizacja 14.02.2020

Niedobory wit. D u matki to większe ryzyko ADHD

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Zbyt mało witaminy D w organizmie ciężarnej kobiety zwiększa ryzyko ADHD u dziecka - wynika z pierwszego, prowadzonego na dużą skalę badania na ten temat.

Na pojawienie się zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u dziecka - oprócz genów, mogą wpłynąć czynniki działające w czasie ciąży, takie jak poziom witaminy D - informują naukowcy z Uniwersytetu w Turku (Finlandia).

Przeprowadzili oni pierwsze analizy sprawdzające tę zależność na poziomie populacji. Badanie objęło ponad tysiąc dzieci urodzonych w Finlandii latach 1998-1999 ze zdiagnozowanym ADHD i taką samą liczbą dzieci zdrowych.

Naukowcy zbadali próbki krwi pobranych od matek w pierwszym - i na początku drugiego trymestru ciąży.

Dane zebrano jeszcze przed wprowadzeniem w Finlandii zaleceń, aby ciężarne matki przyjmowały 10 mikrogramów witaminy D dziennie. Naukowcy podkreślają, że jej niedobór to ważny problem w wielu miejscach na świecie, także w Finlandii - w niektórych grupach społecznych, np. wśród części emigrantów.

"Badanie to dostarcza silnych dowodów na to, że niski poziom witaminy D w czasie ciąży wiąże się z niedoborem uwagi u potomstwa. Podczas gdy ADHD to jedna z najpowszechniejszych chronicznych chorób u dzieci, wyniki badania mają ogromną wagę dla zdrowia publicznego" - mówi kierująca pracami prof. Andre Sourander.

Badanie było częścią większego projektu sprawdzającego powiązania między zdrowiem matki w czasie ciąży a ryzykiem ADHD u dzieci. Jego celem było zebranie informacji w celu opracowania strategii zapobiegających schorzeniu i identyfikacji dzieci o szczególnym ryzyku.

Więcej informacji na stronie:

https://www.utu.fi/en/news/press-release/vitamin-d-deficiency-during-pregnancy-connected-to-elevated-risk-of-adhd

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020