21.09.2020
PL EN
14.02.2020 aktualizacja 14.02.2020

Kosmetyki matki przyczyną nadwagi dzieci

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jeśli kobieta w ciąży stosuje kosmetyki zawierające parabeny, może to zwiększać ryzyko nadwagi u dzieci. Badania na myszach dowodzą, że substancje te wywołują epigenetyczne zmiany, zaburzające odczucie głodu.

Parabeny to związki stosowane w niektórych kosmetykach jako konserwanty. Używanie ich przez ciężarne kobiety może być szkodliwe dla płodu, szczególnie w przypadku kremów, mleczek i innych kosmetyków, które pozostają na dłuższy czas na skórze. Przykłady tych substancji to paraben metylu, paraben butylu czy paraben propylu.

O ryzyku związanym z ich używaniem donoszą naukowcy z Centrum Badań nad Środowiskiem im. Helmholtza (UFZ) i innych niemieckich ośrodków badawczych na łamach pisma "Nature Communications".

"Jeśli ciężarna kobieta wchłonie parabeny przez skórę, może to doprowadzić do nadwagi u jej dzieci" - ostrzega dr Tobias Polte z UFZ.

Początkowo naukowcy odkryli związek między obecnością parabenu butylu w moczu kobiet a nadwagą ich potomstwa, zwłaszcza dziewczynek, do momentu ich ósmych urodzin.

Aby sprawdzić, czy parabeny wchodziły w skład używanych przez uczestniczki badania kosmetyków, poprosili kobiety o wypełnienie kwestionariuszy i korzystanie ze specjalnej, dostępnej na smartfony aplikacji ToxFox.

"Podwyższone stężenia parabenów w moczu matek rzeczywiście wiązały się z użyciem zawierających parabeny kosmetyków - szczególnie tych, które pozostawały przez dłuższy czas na skórze, w tym kremów i mleczek do ciała" - informuje dr Polte.

Badania na komórkach tłuszczowych nie wykazały jednak, aby pod wpływem parabenów gromadziły one więcej tłuszczu.

Dalszych informacji dostarczyły dopiero badania prowadzone na myszach. Żeńskie potomstwo zwierząt, które wchłonęły te substancje przez skórę, więcej jadło i przybierało na wadze.

Dalsze badania wykazały u młodych myszy mniejszą produkcję proopiomelanokortyny - substancji regulującej uczucie sytości.

Z analizy genetycznej wynika, że odpowiadała za to zmiana aktywności genu (zmiana epigenetyczna) proopiomelanokortyny.

"Wpływ parabenów w czasie ciąży najwyraźniej powoduje epigenetyczne modyfikacje u potomstwa, które na stałe zaburzają regulację naturalnego uczucia sytości. Oznacza to przyjmowanie większej ilości jedzenia” - wyjaśnia dr Polte.

„Mając na uwadze dobro swoich dzieci, przyszłe matki powinny używać produktów wolnych od parabenów w czasie tak wrażliwego czasu, jakim jest ciąża i karmienie piersią” - zalecają naukowcy.

Przypominają jednocześnie, iż niektóre kosmetyki oznaczane są jako wolne od parabenów. Obecność tych związków można też sprawdzić na liście składników czy za pomocą specjalnych aplikacji.

Autorzy odkrycia planują kolejne badania. Zaznaczają bowiem, że wpływ parabenów na regulację sytości to tylko jeden z możliwych efektów. Więcej informacji na stronie: https://www.nature.com/articles/s41467-019-14202-1 (PAP)

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020