21.09.2020
PL EN
14.02.2020 aktualizacja 14.02.2020

Białoruś/ Polskie uczelnie na targach edukacyjnych w Mińsku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Polskie uczelnie promują się podczas mińskich targów Edukacja i Kariera. „W naszym kraju studiuje już ok. 8 tys. młodych ludzi z Białorusi. To druga największa grupa obcokrajowców po Ukraińcach”- powiedział w piątek PAP Waldemar Siwiński z Fundacji Perspektywy.

„Im jest nas więcej, tym bardziej nas widać” – powiedział PAP Siwiński. Polskie uczelnie prezentują swoją ofertę na wspólnym ogólnokrajowym stoisku programu „Study in Poland”, a także na kilku mniejszych stanowiskach poszczególnych uczelni i lokalnych filii „Study in Poland”.

„Study in Poland” to program promocji uczelni polskich za granicą prowadzony przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną Perspektywy. Zrzesza ponad 50 polskich uczelni państwowych i prywatnych.

Jak powiedział PAP Siwiński, Polska zabiega o studentów z Białorusi. „Zaletą polskiej edukacji jest to, że oferuje dobre wykształcenie za rozsądną cenę. Staramy się być tu obecni i jak najbardziej widoczni, by nie wyprzedziły nas inne kraje, np. Niemcy” – powiedział.

W ciągu ostatnich trzech lat liczba studentów z Białorusi w Polsce wzrosła mniej więcej dwukrotnie. W 2019 r. studiowało u nas ponad 7,3 tys. studentów z tego kraju, w tym roku jest ich znowu nieco więcej.

Jest to jednak znaczniej mniej liczna grupa niż studenci z Ukrainy, których było w 2019 r. prawie 40 tys. W sumie w Polsce uczy się ok. 80 tys. obcokrajowców.

„Białorusini coraz liczniej pojawiają się na wrocławskich uczelniach. Są cenieni jako dobrzy kandydaci, dobrze przygotowani, łatwo się aklimatyzują” - powiedział PAP Mirosław Lebiedź, koordynator projektu „Study in Wrocław”.

„+Study in Wrocław+ (wcześniej +Teraz Wrocław+) funkcjonuje od 13 lat i dba o to, by oferta wrocławskich uczelni była jak najbardziej widoczna. Projekt nie ogniskuje się tylko na działaniach promocyjnych, ale także wspiera adaptację zagranicznych studentów w Polsce” – mówił Lebiedź.

Na targach można zapoznać się z ofertą poszczególnych uczelni, a także kosztami studiowania w Polsce.

„Wiele uczelni z naszego projektu we Wrocławiu oferuje miejsca bezpłatne dla szczególnie uzdolnionych uczniów” – powiedział Lebiedź.

Studia kosztują od 2,5 do 3,5 tys. euro rocznie na uczelniach publicznych i mniej więcej o połowę taniej na uczelniach niepublicznych - dodał.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ akl/

Copyright © Fundacja PAP 2020