Ministerstwo Edukacji i Nauki

30.11.2021
PL EN
19.02.2020 aktualizacja 19.02.2020

Toruń/ Podczas Święta UMK zainaugurowano obchody 75. rocznicy powstania uczelni

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Środowe Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurowało tegoroczne obchody 75. rocznicy powstania uczelni. W trakcie akademii w auli UMK wyróżnienie "Convallaria Copernicana" otrzymał wybitny fizyk prof. Józef Szudy.

Za najważniejsze wydarzenie dla UMK w ostatnich latach rektor UMK prof. Andrzej Tretyn uznał zyskanie statusu uczelni badawczej. "Jesteśmy na ścieżce szybkiego rozwoju. Mam nadzieję, że za 6 lat będziemy znacznie dalej niż obecnie" - powiedział rektor przed rozpoczęciem uroczystych obchodów corocznego święta uczelni obchodzonego 19 lutego w rocznicę urodzin patrona uniwersytetu.

Prof. Tretyn w swoim wystąpieniu mówił o świetnych wynikach finansowych uczelni, która w poprzednim roku wygenerowała rekordowe zyski na poziomie 45 mln zł. Cała kwota zostanie przeznaczona na realizację zadań związanych ze statusem uczelni badawczej.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Anna Budzanowska podkreślała dynamiczne zmiany zachodzące na UMK w ostatnich latach.

"Jesteśmy państwo w grupie uczelni, które nie tylko będą realizowały bardzo śmiałe projekty badawcze, ale państwa zadaniem jest coś więcej — konkurowanie z najlepszymi na świecie i w Europie. Mam nadzieję, że w ciągu dekady będziecie państwo jedną z najlepszych uczelni na kontynencie" - mówiła wiceminister.

Wyróżnienie "Convallaria Copernicana" odebrał prof. Szudy, który urodził się 20 sierpnia 1939 r. W latach 1957-1962 studiował fizykę na UMK, z którym związał swoje życie naukowe. W 2004 r. został członkiem korespondentem, a od 2020 r. jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.

W pracy naukowej profesor specjalizuje się w szeroko pojętej fizyce atomowej, molekularnej i optycznej oraz fizyce zderzeń. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć było sformułowanie, wspólnie z kanadyjskim fizykiem Williamem E. Baylisem, kwantowej jednolitej teorii kształtu linii tzw. tęczowych satelitów.

Wyróżnienie "Convallaria Copernicana" (Konwalia Kopernikańska) jest przyznawane od 2004 r. przez Senat UMK za wybitny wkład do nauki lub szczególne zasługi dla rozwoju uczelni. Nazwa wyróżnienia wzięła się od konwalii, z którą Kopernik występuje na kilku portretach.

Podczas uroczystości tytuły ambasadorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otrzymali chemik Stanisław Haftka, dr nauk ekonomicznych Paweł Neumann, wietnamscy prawnicy Ta Binh i Tran Thi Hien oraz dyrektor TV Toruń Janusz Żółtowski. Wyróżnienie przyznawane jest absolwentom ze znaczącymi sukcesami w nauce, kulturze i gospodarce, promującym uczelnie w swojej działalności.

W uroczystej akademii wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu uniwersytetów i uczelni z całej Polski, którzy w środę po południu wezmą w Toruniu udział w Gali Nauki Polskiej z okazji Dnia Nauki Polskiej, obchodzonego po raz pierwszy w tym roku.

Przed głównymi uroczystościami członkowie senatu uniwersytetu złożyli kwiaty przed pomnikiem Mikołaja Kopernika na Starym Mieście, w 547. rocznicę urodzin wielkiego astronoma.(PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021