20.09.2020
PL EN
28.02.2020 aktualizacja 28.02.2020

Naukowcy: Oceany wymagają większej ochrony

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Od 26 aż do 41 proc. powierzchni oceanów wymaga objęcia ochroną, aby zachować żyjące tam gatunki i zapewnić bioróżnorodność, niezbędną również do przetrwania wielu społeczności ludzkich - wynika z nowych badań, opublikowanych w "One Earth".

Międzynarodowa społeczność musi zwiększyć wysiłki chroniące morskie formy życia - alarmują naukowcy z University of Queensland (UQ).

"Zachowanie części obszarów zamieszkiwanych przez morskie gatunki wymagałoby stworzenia 8,5 mln kilometrów kwadratowych nowych obszarów chronionych" - twierdzi dr Kendall Jones autor opracowania opublikowanego w piśmie „One Earth”.

"Obecnie jedna trzecia morskich gatunków tylko w 10 procentach żyje na obszarach chronionych. Zabezpieczenie miejsc, które zidentyfikowaliśmy w naszym badaniu, dałoby morskim gatunkom sensową przestrzeń do życia - z dala od działań człowieka, takich jak połowy, transport czy spływ pestycydów" - wyjaśnia badacz.

Australijski zespół przeanalizował siedliska zamieszkiwane przez ponad 22 tys. gatunków i za pomocą matematycznego modelu oszacowali minimalny obszar wymagający ochrony.

Badacze uwzględnili przy tym obszary szczególnie wartościowe pod względem bioróżnorodności (tzw. Key Biodiversity Areas) oraz miejsca, w których wpływ człowieka jest szczególnie niski.

W ten sposób oszacowali, że całkowity obszar chroniony musi wynosić co najmniej 26 proc. powierzchni oceanu. Oznacza to zwiększenie powierzchni tego obszaru o 8,5 mln km2.

Dla pełniejszej ochrony wskazane jest objęcie rezerwatem aż 41 całkowitej powierzchni mórz. Kluczowe dla ochrony są: północna część Pacyfiku w pobliżu Japonii i Chin oraz Ocean Atlantycki pomiędzy Afryką Zachodnią i Ameryką.

„Przestawiciele krajów z całego świata spotkają się w tym roku w Chinach, aby podpisać porozumienie określające działania ochronne w kolejnej dekadzie. Nauka pokazuje, że jeśli chcemy zażegnać kryzys związany z ginięciem wielu gatunków, rządy muszą działać zdecydowanie - tak, jak to uczyniły w sprawie porozumienia paryskiego i zmiany klimatu" - mówi prof. James Watson z UQ, Dyrektor Naukowy Wildlife Conservation Society.

Specjalista podkreśla, że oprócz szybkiego zwiększenia ochrony o kolejne obszary, potrzebne jest zrównoważone zarządzanie całymi oceanami, np. wprowadzenie dodatkowych obszarów wolnych od połowów.

Naukowcy podkreślają jednocześnie, że ochrona oceanów ma kluczowe znaczenie dla bioróżnorodności oraz dla wielu ludzkich społeczności. "Miliony ludzi na całym świecie są zależne od zachowania morskiej bioróżnorodności, stanowiącej dla nich źródło pożywienia i dochodu. Dobrze przygotowane, światowe porozumienie dotyczące ochrony pomoże im zachować te środki utrzymania w przyszłości” - mówi prof. Watson.

Więcej informacji tutaj i tu.  (PAP)

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020