Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
28.02.2020 aktualizacja 28.02.2020

Prof. Jozef Żivczak doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Światowej sławy uczony w obszarze biomechaniki człowieka, w szczególności technologii wytwarzania implantów, prof. Jozef Żivczak otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Politechniki Białostockiej. To jedenasty taki tytuł nadany przez tę uczelnię, pierwszy przyznany zagranicznemu badaczowi.

"Profesor Jozef Żivczak to uczony o międzynarodowym autorytecie, pionier w zakresie opracowywania i wdrażania implantów wykonywanych na miarę z wykorzystaniem technik generatywnych" - mówił podczas uroczystości rektor Politechniki Białostockiej(PB) prof. Lech Dzienis.

Wymieniając jego zasługi dla nauki mówił też, że Żivczak jest inicjatorem utworzenia na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach (Słowacja), na którym wykłada, centrum technik przyrostowych; jest też autorem licznych rozwiązań z zakresu projektowania i produkcji implementacji klinicznej.

Dzienis mówił, że z wnioskiem uhonorowania Żivczaka wystąpił Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej, z którym profesor - jak podkreślił Dzienis - współpracuje od 20 lat.

"Nadanie tytułu doktora honoris causa naszej uczelni jest wyrazem hołdu składanemu panu prof. Jozefowi Żivczakowi za jego wybitne osiągnięcia naukowe, a także podziękowania za zasługi dla Politechniki Białostockiej" - mówił podczas laudacji prof. Andrzej Seweryn z Wydziału Mechanicznego PB.

Seweryn mówił, że przedmiotem zainteresowań naukowych profesora są: inżynieria biomedyczna oraz inżynieria mechaniczna. Wymienił, że obejmują one m.in. biomechanikę człowieka i wytwarzanie np. urządzeń do rehabilitacji, urządzeń protetycznych, elementów protetyki stomatologicznej czy opracowanie nowoczesnego systemu nakładek protetycznych wspomagających naukę ssania u niemowląt z rozszczepem podniebienia.

Seweryn mówiąc o zainteresowaniach Żivczaka, podkreślał jego wkład w rozwój technologii wytwarzania implantów. "Wniósł on ogromny wkład w rozwój nauki i technologii implantów dopasowanych w zakresie projektowania, produkcji z zastosowaniem laserowego stopu tytanu i implementacji klinicznej, przygotowując ponad 40 różnych rozwiązań, w tym nigdzie dotychczas nierealizowanych" - mówił Seweryn.

Powiedział, że jednym z najważniejszych osiągnięć prof. Żivczaka są pionierskie prace przy wdrażaniu implantów na miarę z wykorzystaniem technik generatywnych. "Zespół, którym kieruje, opracował, wykonał i nadzorował wszczepienie największego implantu twarzy w świecie, obejmującego 83 proc. całej twarzy" - mówił Seweryn.

W laudacji podkreślał też związki Żivczaka z Politechniką Białostocką, z której Wydziałem Mechanicznym współpracuje od ponad 20 lat. Współpraca dotyczy wspólnych badań z zakresu biomechaniki, protetyki i ortotyki, ale też organizowania konferencji. Współpracę na PB rozpoczynał z prof. Janem Dąbrowskim z Wydziału Mechanicznego PB, któremu w czwartek przyznano tytuł honorowego profesora Politechniki Białostockiej.

Żivczak dziękował za przyznanie tego tytułu i za to, że odbiera go razem ze swoim pierwszym współpracownikiem prof. Dąbrowskim. "Szczęściem było spotkanie prof. Dąbrowskiego i badania, które zrobiliśmy przez 20 lat" - mówił Żivczak i dodał, że wyniki tej współpracy to liczba aplikacji implantów. "Pomogliśmy bardzo wielu ludziom" - dodał.

Jozef Żivczak od lat 80. ubiegłego wieku związany jest z Uniwersytetem Technicznym w Koszycach. Ma na swoim koncie ponad 370 publikacji naukowych, jest autorem lub współautorem 17 monografii i 35 podręczników. Żivczak współpracuje z wieloma uniwersytetami na świecie w zakresie inżynierii biomedycznej i inżynierii mechanicznej. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024