11.07.2020
PL EN
08.03.2020 aktualizacja 08.03.2020

Nowy sposób na obrzęk mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzięki lepszemu poznaniu mechanizmu obrzęku mózgu możliwe będzie skuteczniejsze leczenie tego potencjalnie śmiertelnego powikłania udaru mózgu – informuje „ Nature Communications”.

Do obrzęku mózgu dochodzi, gdy w tkance mózgowej gromadzi się płyn. Ciśnienie wewnątrz czaszki rośnie, co może być przyczyną zgonu.

Typowe objawy obrzęku mózgu to ból głowy, sztywność karku, zawroty głowy, zaburzenia pamięci, koncentracji i uwagi nudności i wymioty, zaburzenia widzenia, napady drgawek. Obecnie stosowane leczenie opiera się głównie na usuwaniu nadmiaru wody z komórek mózgu za pomocą leków moczopędnych, jeśli jednak stan chorego jest krytyczny, trzeba usunąć fragment czaszki, aby zmniejszyć ucisk na mózg (kraniotomia).

Międzynarodowy zespół naukowców z University of Exeter (Wielka Brytania), uniwersytetu Xiamen, (Chiny) oraz Yale School of Medicine i University of Pittsburgh (USA) odkrył specyficzny mechanizm związany z obrzękiem mózgu. Działając na niego odpowiednimi lekami, można będzie powstrzymać obrzęk.

Jak się okazało, niedokrwienny udar mózgu, tonięcie czy zadławienie prowadzą do zaburzeń transportu białek w mózgu, czego konsekwencją jest obrzęk. Działając odpowiednim lekiem, można jednak powstrzymać obrzęk mózgu. Jeśli badania kliniczne potwierdzą skuteczność takiej terapii, może się ona stać alternatywą dla dotychczasowych metod.

Związek o roboczej nazwie ZT-1a działa na szlak kontrolujący białka odpowiedzialne za transport jonów i wody do i z komórek. Hamuje działanie enzymów, które aktywują białka dostarczające do mózgu zbyt dużo wody. Wstępne testy zostały przeprowadzone na myszach i szczurach z udarem lub wodogłowiem. Jak się okazało, ZT-1a może powstrzymać obrzęk mózgu, potencjalnie zapobiegając uszkodzeniu mózgu i śmierci. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020