25.09.2020
PL EN
04.03.2020 aktualizacja 04.03.2020

Pomysł inżynierów z PŚ na redukcję hałasu z urządzeń

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach pracują nad rozwiązaniem, które pomoże ograniczyć otaczający nas hałas, pochodzący z różnych urządzeń. Ma w tym pomóc otoczenie urządzenia specjalnymi obudowami.

Jak podało biuro prasowe Politechniki Śląskiej, przedsięwzięcie jest kontynuacją podobnego projektu badawczego, w ramach którego przygotowano podstawy teoretycznie ws. tzw. aktywnych obudów urządzeń.

"Ogólna koncepcja polega na otoczeniu urządzeń generujących hałas cienkościennymi obudowami (a w przypadku niektórych typów urządzeń – wykorzystaniu ich własnych obudów), których ściany będą odpowiednio sterowane za pomocą wzbudników. Celem sterowania jest generowanie drgań ścianek obudów w taki sposób, aby izolować akustycznie urządzenie (+blokować+ wydostawanie się dźwięku na zewnątrz obudowy). Zaletą tego podejścia jest globalna redukcja hałasu w całym pomieszczeniu, co jest nieosiągalne przy użyciu opisanych w literaturze metod aktywnej redukcji wykorzystujących głośniki" – czytamy w informacji prasowej przesłanej PAP.

Naukowcy potwierdzili, że można doprowadzi o redukcji hałasu za pomocą sterowania drganiami ścian urządzenia. W efekcie rozpoczęli nowy projekt. Ich celem jest rozwój podstaw teoretycznych dla obudów redukujących hałas (w sposób pasywny, półaktywny i aktywny) i sformułowanie kompletnej teorii, która – według badaczy – może w przyszłości zostać skomercjalizowana.

Badania prowadzone są na trzech typach obudów. "Pierwszy z nich to obudowa o sztywnej konstrukcji szkieletowej, w której każda ściana wykonana jest z osobnego panelu/paneli. Drugi typ to obudowa o lekkiej konstrukcji bezszkieletowej, w której ściany połączone są ze sobą tworząc samonośną strukturę. Trzecim typem są obudowy rzeczywistych urządzeń, wraz z różnymi ich komplikacjami, jak przetłoczenia, zagięcia, wewnętrzne mocowania itp., co znacząco utrudnia modelowanie matematyczne" – wyjaśniono.

Biuro prasowe PŚ poinformowało, że w ramach projektu zostaną także opracowane nowe typy modeli matematycznych, przedstawiających różne rodzaje obudów. Ponadto zespół badawczy rozwinie metody pasywne, oparte na optymalnym rozmieszczeniu na ściankach obudowy dodatkowych obciążeń i usztywnień. Zbada również układy sterowania półaktywnego, a także podejmie problem ograniczenia złożoności obliczeniowej w aktywnych układach redukcji poprzez zastosowanie wyrafinowanych algorytmów sterowania – czytamy.

Prace prowadzone są w ramach projektu „Modelowanie, optymalizacja i sterowanie dla celów strukturalnej redukcji hałasu urządzeń”, dofinansowanego przez NCN. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk. Projekt ma się zakończyć w 2021 r.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020