Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
04.03.2020 aktualizacja 04.03.2020

UE/ KE uruchamia globalną koalicję na rzecz bioróżnorodności

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Komisja Europejska uruchomiła we wtorek globalną koalicję na rzecz bioróżnorodności. Za pośrednictwem tej kampanii informacyjnej KE wzywa do większej mobilizacji w zakresie uświadamiana konieczności ochrony bioróżnorodności.

KE zwraca się do dyrekcji wszystkich parków narodowych, akwariów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, muzeów historii naturalnej i nauki, aby połączyły siły oraz zwiększyły świadomość społeczną na temat kryzysu w środowisku naturalnym.

"Kryzys różnorodności biologicznej jest istotnym elementem zmiany klimatu. Ochrona i odtwarzanie różnorodności biologicznej nie tylko ocali przyrodę dla przyszłych pokoleń, ale także pomoże przeciwdziałać zmianie klimatu i pozwoli uniknąć negatywnych skutków dla naszej żywności, zdrowia i gospodarki. Musimy pilnie podjąć globalne działania, bo w przeciwnym razie jedyną szansą na zobaczenie przyrody pozostaną ogrody zoologiczne i botaniczne. Byłoby to porażką całej ludzkości" - powiedział komisarz UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkeviczius.

Jak podkreśla KE, dzięki swoim zbiorom, programom edukacyjnym i programom ochrony parki narodowe, akwaria, ogrody botaniczne i zoologiczne, muzea historii naturalnej i nauki są najlepszymi ambasadorami w zakresie wzmacniania świadomości społeczeństwa na temat dramatycznych skutków kryzysu związanego z bioróżnorodnością.

KE zachęca również władze krajowe, regionalne i lokalne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, naukowców i obywateli do odegrania roli w podnoszeniu świadomości przed szczytem ONZ w sprawie bioróżnorodności.

Oczekuje się, że podczas Konferencji Klimatycznej ONZ w listopadzie w Glasgow państwa przyjmą nowe globalne ramy na rzecz ochrony i przywracania dobrego stanu przyrody, które - jak informuje KE - są równie konieczne jak porozumienie paryskie skupiające się na kryzysie klimatycznym.

W sprawozdaniu z 2019 roku przygotowanym przez Międzyrządową Platformę Naukowo-Polityczną w sprawie Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES) wykazano, że stan przyrody ulega globalnemu pogorszeniu w tempie niespotykanym dotąd w historii ludzkości. Rośnie tempo wymierania gatunków, co najprawdopodobniej będzie miało poważne konsekwencje dla ludzi na całym świecie. Oznacza to, że ekosystemy nie będą już w stanie wspierać ludzi, zapewniając im wodę, żywność, czyste powietrze i drewno, a ich funkcje, takie jak zapylanie, regulacja klimatu, tworzenie gleby i regulacja powodzi będą poważnie zaburzone.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ jo/ ap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024