06.06.2020
PL EN
10.03.2020 aktualizacja 10.03.2020

Toruń/ Czwartkowe wybory rektora UMK ze szczególnymi środkami ostrożności

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Czwartkowe wybory rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu obędą się, ale ze szczególnymi środkami ostrożności m.in. z użyciem maseczek i rękawiczek - powiedział PAP rzecznik prasowy uczelni Marcin Czyżniewski. Dodał, że najprawdopodobniej odwołany zostanie Afryka Reggae Festiwal.

"Wybory rektora się odbędą, ale przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków ostrożności z uwagi na epidemię koronawirusa" - podkreślił Czyżniewski. Mają się one rozpocząć o godzinie 16.00 w Auli UMK. Tam planowane jest otwarte zebranie elektorów uniwersytetu, pracowników, doktorantów i studentów UMK.

Podczas zebrania zaprezentowana zostanie jedyna kandydatura prof. Andrzeja Sokali i przeprowadzone będą wybory na kadencję 2020-2024. Obecnie rektorem UMK jest — od 2012 r. — prof. Andrzej Tretyn.

"W piątek podejmiemy decyzję odnośnie do 30. edycji Afryka Reggae Festiwal w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki +Od Nowa+, która ma się odbyć 20 i 21 marca. W tych okolicznościach nasza decyzja jest łatwa do przewidzenia" - powiedział PAP rzecznik UMK.

Czyżniewski podkreślił, że dwa pozostałe koncerty zaplanowane w "Od Nowie" w najbliższym czasie organizowane są przez firmy zewnętrzne i trwają z nimi rozmowy w sprawie ewentualnego ich odwołania.

"Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych" - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Koronawirus, który wykryto w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Jednak u zdecydowanej większości choroba przebiega dość łagodnie, a czasami może nie dawać objawów. Covid-19 stwarza największe zagrożenie dla osób starszych i cierpiących na przewlekłe choroby. W Europie największą liczbę zakażeń koronawirusem i związanych z nim zgonów odnotowano we Włoszech.

W Polsce potwierdzono dotychczas 18 przypadków koronawirusa. W poniedziałek po południu hospitalizowanych było 467 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; ponad 1000 osób objęto kwarantanną, a ponad 7000 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym. W woj. kujawsko-pomorskim nie stwierdzono do tej pory przypadku zakażenia koronawirusem. 

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski

twi/ godl/

Copyright © Fundacja PAP 2020