Ministerstwo Edukacji i Nauki

02.12.2021
PL EN
10.03.2020 aktualizacja 10.03.2020

Podlaskie/ Uczelnie w regionie przesuwają lub odwołują różne imprezy wz. z koronawirusem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku i Akademia Teatralna w Białymstoku odwołują bądź przesuwają na późniejszy termin imprezy zaplanowane w najbliższym czasie w związku z koronawirusem - wynika z opublikowanych przez te uczelnie informacji.

Rektor Politechniki Białostockiej - jak informuje we wtorek uczelnia na swojej stronie internetowej - w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną w Polsce wydał zarządzenie określające zasady postępowania w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2.

"Wydarzenia o charakterze naukowym (kongresy, konferencje, sympozja, zjazdy lub seminaria) oraz pozostałe przedsięwzięcia organizowane lub współorganizowane przez uczelnię w pierwszej połowie 2020 roku zostają przesunięte na późniejsze terminy" - podała w komunikacie uczelnia. Chodzi przede wszystkim o imprezy o zasięgu międzynarodowym lub ogólnopolskim, a także te o zasięgu regionalnym, w których miało uczestniczyć co najmniej 100 osób. Pozostałe mają odbyć się zgodnie z planem.

W dokumencie rektora znalazły się też wytyczne dotyczące wyjazdów pracowników i studentów PB. "Wyjazdy, w szczególności poza granice kraju, oraz przyjazdy gości z zagranicy powinny być racjonalnie zweryfikowane przez przełożonych (w miarę możliwości odwołane lub przełożone)" - podała uczelnia i dodała, że ostateczną decyzję w sprawie wyjazdu podejmuje rektor.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) odwołał wiele zaplanowanych imprez w związku z zagrożeniem koronawirusem - poinformował PAP we wtorek rzecznik uczelni Marcin Tomkiel. Nie ma dostępnej jednej listy tych wydarzeń, informacje są publikowane w różnych miejscach.

UMB odwołało na przykład wszystkie wydarzenia i spotkania, jakie miały się odbyć z Auli Magna uczelni w Pałacu Branickich. Na październik przesunięto Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową "Edukator Zdrowia - Zawód przyszłości", która miała się odbyć 19 marca. Na czerwiec lub nawet wrzesień przesunięto także mającą się odbyć w dniach 17-18 kwietnia w Białymstoku VIII Konferencję i Warsztaty Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Organizatorzy poinformowali, że przesuwają termin tej konferencji "działając w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo uczestników i wykładowców, a także w obliczu obostrzeń dotyczących spotkań i wyjazdów personelu medycznego". "Podjęta przez nas decyzja jest nie tylko głosem rozsądku, ale także wyrazem naszej wielkiej troski o Państwa zdrowie" - napisali organizatorzy na stronie konferencji.

Na Uniwersytecie Medycznym nie odbędzie się także akcja "Studiuj z UMB" - poinformował Tomkiel.

Niektóre imprezy odwołuje również Uniwersytet w Białymstoku. Uczelnia podała na swojej stronie internetowej, że w związku z decyzją rządu o odwołaniu imprez masowych odwołane są Marcowe Spotkania z Nauką, które miały się odbyć w dniach 20-21 marca. Impreza ma być zorganizowana w innym terminie, będzie on ustalony. "Ponadto rektor Uniwersytetu w Białymstoku rekomenduje rezygnację pracowników, doktorantów i studentów UwB z podróży krajowych, w szczególności, jeśli wiążą się z udziałem w wydarzeniach o charakterze masowym" - poinformowała uczelnia. Zajęcia dla studentów odbywają się normalnie.

Natomiast w Akademii Teatralnej w Białymstoku nie odbędą się zaplanowane wydarzenia z udziałem publiczności. Jak informuje we wtorek uczelnia, zostały odwołane studenckie spektakle "Śmierć porucznika", które miały odbyć się w sobotę i niedzielę. Odwołano też m.in. spotkanie z prof. Wiesławem Jurkowskim.

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska, Izabela Próchnicka

swi/ kow/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021