Ministerstwo Edukacji i Nauki

14.06.2021
PL EN
11.03.2020 aktualizacja 11.03.2020

Toruń/ Rzecznik UMK: zaplanowane na czwartek wybory rektora odbędą się

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zaplanowane na jutro wybory rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbędą się — poinformował w środę na konferencji prasowej rzecznik uczelni Marcin Czyżniewski. Mają one charakter otwarty, ale władze UMK apelują do osób, które nie są elektorami, aby nie pojawiały się w auli.

Wybory mają rozpocząć o godzinie 16.00 w Auli UMK. Tam planowane jest otwarte zebranie elektorów uniwersytetu: samodzielnych pracowników naukowych, doktorantów i studentów UMK.

Podczas zebrania zaprezentowana zostanie jedyna kandydatura - prof. Andrzeja Sokali i przeprowadzone będą wybory na kadencję 2020-2024. Obecnie rektorem UMK jest — od 2012 r. — prof. Andrzej Tretyn.

"Decyzją resortu nauki i szkolnictwa wyższego procedury wyboru rektorów, które trwają na polskich uczelniach, mają być kontynuowane. Wybory rektora zaplanowane na jutro na godzinę 16.00 się odbędą. Planujemy nadzwyczajne środki ostrożności w związku z epidemią koronawirusa. Stąd nasz apel do wszystkich członków społeczności akademickiej, którzy nie są elektorami, aby nie przychodzili do auli, chociaż te wybory są co do zasady otwarte. Będzie jednak transmisja na żywo na stronie naszej uniwersyteckiej telewizji i tam będzie można wszystko śledzić" - powiedział Czyżniewski.

Dodał, że już we wtorek zwrócono się do elektorów, którzy powrócili z zagranicy, żeby również rozważyli zasadność wzięcia udziału w wyborach rektora. "Elektorów jest 250, więc nawet jak kilku zabraknie, to wybory mogą zostać przeprowadzone" - mówił rzecznik UMK.

Podkreślił, że elektorzy będą tak rozsadzeni w auli, żeby byli dość daleko od siebie. Wśród 250 elektorów większość stanowią profesorowie, a studenci są w mniejszości. Kworum wynosi 50 procent elektorów plus jedna osoba. Cała procedura ma potrwać ok. 3 godzin. Władze UMK nie obawiają się, że odwołanie zajęć od czwartku spowoduje brak podczas głosowania reprezentacji studentów.

"Komisja rozdająca i zbierające karty do głosowania będzie pracowała w jednorazowych rękawiczkach" - zaznaczył Czyżniewski. Zapewnił, że zachowane zostaną wszelkie niezbędne procedury bezpieczeństwa.

Na mocy decyzji ministra nauki i szkolnictwa wyższego zostały od czwartku zawieszone na dwa tygodnie zajęcia dydaktyczne na polskich uczelniach. Jak poinformował rzecznik UMK, normalnie odbywała się będzie działalność naukowa.

"Administracja UMK także będzie pracowała. Wstrzymane są wszystkie wyjazdy i przyjazdy pracowników naukowych. Domy studenckie (akademiki — PAP) będą zamknięte dla osób z zewnątrz" - powiedział Czyżniewski. W okresie zawieszenia zajęć dydaktycznych zamknięta będzie także — od poniedziałku — biblioteka uniwersytecka.

Swoją działalność zawiesza także Akademickie Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". Nie odbędzie się zaplanowany na przyszły tydzień 30. Afryka Reggae Festiwal (20-21 marca). Odwołane zostały także koncerty organizowane w tym miejscu przez podmioty prywatne.

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski

twi/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021