Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.12.2021
PL EN
13.03.2020 aktualizacja 13.03.2020

Wiceminister nauki apeluje do rektorów uczelni medycznych ws. wolontariatu studentów i COVID-19

Sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Maksymowicz. Fot. PAP/Marcin Obara 11.03.2020 Sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Maksymowicz. Fot. PAP/Marcin Obara 11.03.2020

Wiceminister nauki zaapelował do rektorów uczelni medycznych ws. wsparcia działań służb sanitarno-epidemiologicznych przez starszych studentów kierunków: lekarskiego, farmacji, analityki medycznej, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego. Apel dotyczy zagrożenia koronawirusem w naszym kraju.

List do rektorów uczelni medycznych w sprawie wolontariatu został opublikowany w czwartek na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Apel ma związek z sytuacją epidemiologiczną na terenie Polski i z szybko przyrastającą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

"W mojej ocenie istnieje możliwość wsparcia przez studentów kierunków medycznych, na zasadzie wolontariatu, działań służb sanitarno-epidemiologicznych w walce z koronawirusem" - napisał w liście do rektorów wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz.

"W związku z tym zwracam się do Państwa Rektorów o poinformowanie studentów ostatnich lat studiów kierunków: lekarskiego, farmacji, analityki medycznej, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego o możliwości wsparcia przez nich działań właściwych służb sanitarno-epidemiologicznych. Studenci ci są już bowiem przygotowani do podjęcia działań wspierających, np. w wywiadzie epidemiologicznym, który jest prowadzony przez telefon i pozwala zebrać informacje od chorego" - apeluje wiceminister nauki.

Prof. Maksymowicz poprosił też rektorów uczelni medycznych o wyznaczenie osób do koordynacji tego działania w ich uczelniach. Studenci wyrażający wolę udzielenia takiej pomocy powinni drogą elektroniczną poinformować o tym swoją uczelnię, a ta następnie – przekazać dane kontaktowe tych studentów właściwym służbom sanitarno-epidemiologicznym.

O dyspozycyjność studentów medycznych wobec wojewodów lub inspektorów sanitarnych w związku z koronawirusem Maksymowicz zaapelował już w środę, podczas konferencji po posiedzeniu powołanego w resorcie nauki specjalnego zespołu ds. koronawirusa. 

PAP - Nauka w Polsce

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021