04.12.2020
PL EN
15.03.2020 aktualizacja 15.03.2020

Brudne powietrze może sprzyjać tyciu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza wpływa na mikrobiom jelitowy, zwiększając ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób układu pokarmowego i chorób przewlekłych – informują naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder.

Swoje wnioski przedstawili na łamach pisma „Environment International” (DOI: 10.1016/j.envint.2020.105604)

Naukowcy wykorzystali sekwencjonowanie całego genomu podczas analizy próbek kału 101 młodych dorosłych osób z Kalifornii. Dane na temat ekspozycji na ozon, pyły zawieszone i dwutlenek azotu pozyskane zostały ze stacji monitorujących jakość powietrza w okolicy miejsca zamieszkania badanych.

Okazało się, że największy wpływ na mikrobiom jelitowy miało stężenie ozonu we wdychanym powietrzu. Im większa była ekspozycja na ozon, tym mniejsza różnorodność bakterii zasiedlających jelita. W grupie tej zaobserwowano także podwyższony poziom bakterii Bacteroides caecimuris, które, jak wykazano już wcześniej, mogą sprzyjać otyłości.

Naukowcy zidentyfikowali 128 szczepów bakterii, na które wpływ miało wysokie stężenie ozonu. Bakterie te związane były m.in. z uwalnianiem insuliny czy produkcją kwasów tłuszczowych chroniących jelita przed stanem zapalnym.

„Ozon wydaje się zmieniać florę bakteryjną w jelitach na korzyść niektórych bakterii, co może mieć wpływ na nasze zdrowie. Mniejsza różnorodność bakterii w jelitach ma związek z podwyższonym ryzykiem otyłości i cukrzycy typu 2” – mówi dr Tanya Alderete, autorka analizy. (PAP)

koc/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020