Ministerstwo Edukacji i Nauki

02.12.2021
PL EN
13.03.2020 aktualizacja 13.03.2020

Łódź/ Akademik UŁ ponownie otwarty, student z Hiszpanii nie miał koronawirusa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przeprowadzone testy laboratoryjne nie stwierdziły zakażenia koronawirusem u studenta Uniwersytetu Łódzkiego z Hiszpanii, który mieszkał w IX Dom Studenta UŁ – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy uczelni Paweł Śpiechowicz. W związku z tym akademik został ponownie otwarty.

"IX Dom Studenta jest już otwarty, student miał grypę, nie koronawirusa. Sytuacja wróciła do względnej normy" – przekazał rzecznik.

O zarażenie chorobą COVID-19 podejrzewany był zamieszkujący akademik student z Hiszpanii. Zgodnie z procedurami pozostałe osoby przebywające w akademiku, do czasu wyniku badania nie mogły opuszczać budynku.

Obie łódzkie uczelnie zawiesiły w tym tygodniu wykłady dla studentów, ćwiczenia i wszystkie inne aktywności dydaktyczne. Przerwa w funkcjonowaniu Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego ma potrwać do 14 kwietnia. To działania profilaktyczne w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

"W zarządzeniu rektora PŁ prof. Sławomira Wiaka profilaktycznie zaleciliśmy studentom opuszczenie miejsc zakwaterowania w domach studenckich PŁ i udanie się do rodzinnych domów. Dotyczy to głównie studentów z Polski, którym w obecnej sytuacji łatwiej jest wrócić do swoich domów. Mogą oni zostać w swoich pokojach rzeczy osobiste. Zaznaczę jednak, że nie jest to przymus, ale zalecenie" – powiedziała PAP rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka.

Dodała, że wstrzymane zostało zakwaterowanie nowych osób w domach studenckich PŁ i wprowadzono zakaz odwiedzin przez gości zewnętrznych.

Podobne zalecenia swoim studentom wydał UŁ. Uczenia również wstrzymała zakwaterowanie nowych osób i zakazała odwiedzin.

W zarządzeniu rektora Uniwersytetu poinformowano m.in., że osoby zakwaterowane w akademikach, które nie mogą wrócić do swoich rodzinnych domów, mają obowiązek do bezwzględnego stosowana się do poleceń wydawanych przez władze uczelni, w tym do niezwłocznego opuszczenia domów studenta, jeśli władze UŁ wydadzą taki zakaz.

Obecnie w woj. łódzkim zarażenie koronawirusem stwierdzono u pięciu osób. W nadzorze epidemiologicznym znajduje się 1057 osób, w kwarantannie 124, hospitalizowanych jest kolejne 27 osób. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021