Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
19.03.2020 aktualizacja 19.03.2020

Witamina D zwiększa szanse zachowania sprawności po złamaniu biodra

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Właściwy poziom witaminy D zwiększa szanse odzyskania sprawności ruchowej po złamaniu szyjki kości udowej – informuje „The American Journal of Clinical Nutrition”.

Złamanie szyjki kości udowej, potocznie nazywane złamaniem biodra, to jeden z najpoważniejszych urazów spowodowanych upadkiem. Trudno je wyleczyć, a wiele osób w jego następstwie nie jest w stanie samodzielnie żyć.

W USA z powodu złamań szyjki kości udowej co roku hospitalizowanych jest ponad 300 000 osób w wieku 65 lat lub starszych, a przyczyną ponad 95 proc. tego rodzaju złamań jest upadek. Kobiety upadają częściej niż mężczyźni, doświadczając trzech czwartych złamań szyjki kości udowej. Według prognoz U. S. Centers for Disease Control and Prevention liczba złamań prawdopodobnie będzie rosła w miarę starzenia się populacji.

Naukowcy z Rutgers University-New Brunswick wykazali, że seniorzy bez niedoboru witaminy D mają po operacyjnym zespoleniu złamania szyjki kości udowej większe szanse, aby znowu chodzić.

W wieloośrodkowym badaniu z udziałem pacjentów w wieku 65 lat i starszych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zbadano wpływ poziomów witaminy D w surowicy krwi i odżywiania na mobilność. Badanie koncentrowało się na ryzyku zgonu lub niezdolności do przejścia po operacji 10 stóp (3 metry) lub przez pokój bez pomocy innej osoby.

Odzyskiwanie ruchomości po złamaniu biodra jest ważne dla pełnego wyzdrowienia i zmniejszenia ryzyka zgonu. Niedobór witaminy D jest związany ze zmniejszoną ruchomością po operacji, w celu naprawy złamania szyjki kości udowej. Jak się okazało, poziomy witaminy D wyższe niż 12 nanogramów na mililitr (12 części na miliard) w surowicy krwi były związane z wyższym tempem chodzenia po 30 i 60 dniach po operacji złamania szyjki kości udowej.

Jak powiedziała jedna z autorek, prof. Sue Shapses, odkrycie sugeruje, że niedobór witaminy D może ograniczyć mobilność u osób starszych.

Aby zapobiec niedoborom Shapses zaleca starszym osobom dorosłym przyjmowanie 800 jednostek międzynarodowych (IU), co odpowiada 20 mikrogramom witaminy D dziennie. Witaminy D dostarczają niektóre pokarmy, ekspozycja na słońce oraz preparaty witaminowe.

Znana jest rola witaminy D w przypadku kości, jednak autorzy przypuszczają, że może ona wpływać na mobilność także na inne sposoby, bezpośrednio oddziałując na mięśnie, funkcje poznawcze i/lub inne układy narządów.

Poprzednie badania wykazały, że przyjmowanie 800 IU witaminy D dziennie może zapobiec upadkom i złamaniom. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Rutgers opublikowane w ubiegłym roku wykazało, że wysokie spożycie witaminy D (4000 IU dziennie) w porównaniu z 600 IU dziennie może wpłynąć na czas reakcji, potencjalnie zwiększając ryzyko upadku i złamań. Zalecana dawka witaminy D wynosi 600 IU dziennie dla osób w wieku od 1 do 70 lat i 800 dla osób powyżej 70 roku życia. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024