Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
19.03.2020 aktualizacja 19.03.2020

Koronawirus woli stal i plastik od miedzi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Koronawirusy SARS-CoV-2 oraz spokrewniony z nim SARS-CoV-1 mogą być nadal aktywne po trzech godzinach w postaci aerozolu, do trzech dniach na powierzchni stali nierdzewnej i plastiku, 24 godziny na tekturze, ale tylko 4 do 8 godzin na powierzchni miedzi – informuje „The New England Journal of Medicine”.

Naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention w Atlancie, National Institute of Allergy and Infectious Diseases w Hamilton, Princeton University oraz University of California w Los Angeles odkryli, że koronawirus SARS-CoV-2 był wykrywalny w aerozolach do trzech godzin, do czterech godzin na miedzi, do 24 godzin na tekturze i do dwóch do trzech dni na plastiku i stali nierdzewnej. Wyniki dostarczają kluczowych informacji o stabilności SARS-CoV-2, który powoduje chorobę COVID-19, i sugerują, że ludzie mogą zakazić się wirusem drogą powietrzną i po dotknięciu zanieczyszczonych obiektów.

Badacze porównali wpływ środowiska na sprawcę obecnej pandemii SARS-CoV-2 oraz na SARS-CoV-1, który zainfekował ponad 8 tys. osób w 2002 i 2003 r. SARS-CoV-1 został wyeliminowany przez intensywne śledzenie kontaktów i środki izolacji przypadków i nie wykryto żadnych przypadków od 2004 r. SARS-CoV-1 jest ludzkim koronawirusem najściślej spokrewnionym z SARS-CoV-2. W badaniu stabilności oba wirusy zachowywały się podobnie, co niestety nie wyjaśnia, dlaczego COVID-19 stał się znacznie większą epidemią niż SARS.

Wytwarzając aerozole zawierające te wirusy, naukowcy naśladowali sytuację, w której zakażona osoba kaszląc lub dotykając przedmiotów rozprzestrzenia patogen w otoczeniu – na przykład w domu bądź szpitalu. Następnie zbadali, jak długo wirus pozostawał zakaźny na badanych powierzchniach.

Choć żywotność dwóch badanych koronawirusów jest podobna, SARS-CoV-2 powoduje więcej zachorowań niż SARS-Cov-1. Zdaniem autorów pojawiające się dowody sugerują, że osoby zarażone SARS-CoV-2 mogą rozprzestrzeniać wirusa bez rozpoznania lub przed rozpoznaniem objawów. To sprawiłoby, że środki kontroli choroby skuteczne przeciwko SARS-CoV-1 byłyby mniej skuteczne przeciwko jego następcy.

W przeciwieństwie do SARS-CoV-1, większość przypadków przenoszenia wirusa SARS-CoV-2 wydaje się występować raczej poza placówkami opieki zdrowotnej. Jednak stabilność SARS-CoV-2 w aerozolach i na powierzchniach prawdopodobnie przyczynia się do przenoszenia wirusa w warunkach opieki zdrowotnej.

Wyniki badań są z godne z zalecanymi przez specjalistów środkami ostrożności podobnymi do tych w przypadku grypy i innych wirusów układu oddechowego.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, należy unikać bliskiego kontaktu z chorymi, unikać dotykania oczu, nosa i ust, pozostać w domu w razie zachorowania, zakrywać usta chusteczką przy kaszlu lub kichaniu, a następnie wyrzuć chusteczkę do śmieci, czyścić i dezynfekować często dotykane przedmioty i powierzchnie za pomocą środka do czyszczenia lub ściereczki.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024