Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.09.2021
PL EN
20.03.2020 aktualizacja 20.03.2020

NAWA przedłuża terminy naborów w programach dla naukowców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Z powodu epidemii koronawirusa Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) przedłuża terminy naborów w programach stypendialnych dla naukowców: Polskie Powroty, im. Stanisława Ulama, im. prof. Franciszka Walczaka - poinformowała w piątek Agencja.

"Mając na uwadze obecną sytuację epidemiczną, która utrudnia naukowcom przygotowanie niezbędnych dokumentów do złożenia wniosków w trwających naborach, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przedłużyła terminy składania wniosków w programach stypendialnych dla naukowców. Wszystkie naukowe wyjazdy i przyjazdy w ramach programów dla naukowców można planować tak, aby odbyły się lub rozpoczęły w 2021 roku" - poinformowała NAWA w przesłanym PAP komunikacie.

W programie Polskie Powroty termin zakończenia przyjmowania wniosków przedłużono do 23 kwietnia 2020 roku. Program ten umożliwia wyróżniającym się polskim naukowcom powrót do kraju i podjęcie przez nich zatrudnienia w polskich uczelniach lub instytutach naukowo-badawczych. Środki uzyskane w ramach Polskich Powrotów zapewniają wynagrodzenie dla powracającego naukowca, a także umożliwiają stworzenie grupy projektowej (zespołu badawczego). Projekty powinny rozpocząć się do końca września 2021 roku.

Również w Programie im. Stanisława Ulama termin zakończenia naboru został przedłużony do 23 kwietnia 2020 roku. Program zapewnia finansowanie stypendium, obejmującego koszty utrzymania zagranicznego naukowca w Polsce, który uzyskał stopień naukowy doktora w kraju innym niż Polska. W ramach programu uczelnie i instytucje naukowe mogą zaprosić zarówno badaczy rozpoczynających kariery naukowe, jak i doświadczonych naukowców ze wszystkich dziedzin. Wyjazdy powinny rozpocząć się do 1 września 2021 roku.

Z kolei nabór w wniosków Programie im. prof. Franciszka Walczaka prowadzony będzie do 30 kwietnia 2020 roku. Program ten to wspólna inicjatywa NAWA oraz Ministerstwa Zdrowia skierowana do naukowców z obszaru kardiologii, kardiochirurgii, onkologii, alergologii, diabetologii, psychiatrii, a także chorób zakaźnych. Program umożliwia wyjazdy trwające od 3 do 6 miesięcy do najlepszych ośrodków medycznych zlokalizowanych na terenie Stanów Zjednoczonych. Wyjazdy powinny rozpocząć się do 1 kwietnia 2021 roku.

Jak czytamy w komunikacie, opiekunowie programów NAWA dostępni są dla wnioskodawców oraz obecnych beneficjentów programów NAWA pod dotychczasowymi numerami telefonów, jak i adresami e-mailowymi podanymi na stronie internetowej.

Agencja uruchomiła także specjalną infolinię, która działa pod numerem telefonu: +48 22 390 35 00, od poniedziałku do piątku, w godz. 8:30-16:30. "Natomiast w trosce o bezpieczeństwo, w związku z ogłoszeniem stanu epidemicznego na teranie kraju, do 31 marca br. nieczynna jest kancelaria główna NAWA. Wszystkie sprawy należy kierować do agencji za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź tradycyjnej i są one na bieżąco rozpatrywane" - poinformowano.

Informacje o działaniach podejmowanych przez NAWA oraz informacje dotyczące realizacji programów są na bieżąco zamieszczane na stronie www.nawa.gov.pl 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021