15.01.2021
PL EN
21.03.2020 aktualizacja 21.03.2020

Toruń/ Powstanie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Umowę na wybudowanie Centrum Medycyny Weterynaryjnej w piątek podpisał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu z firmą Strabag. Budynek ma być gotowy pod koniec 2021 r., a koszt inwestycji wyniesie prawie 31 mln zł.

"Jeszcze trzy lata temu nie marzyliśmy nawet, że w Toruniu powstaną studia weterynaryjne, a dziś rozpoczynamy budowę najnowocześniejszego budynku tego typu w Polsce. Spełniamy w ten sposób nasze obietnice złożone Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, że zaplecze badawcze, kliniczne i dydaktyczne powstanie w ciągu czterech lat od uruchomienia weterynarii na naszej uczelni" - powiedział po podpisaniu umowy rektor UMK prof. Andrzej Tretyn, cytowany w komunikacie uczelni.

Obiekt o całkowitej powierzchni 6412 m kw. stanie na działce, przekazanej uniwersytetowi przez miasto. W budynku prowadzone będą zajęcia dydaktyczne i praktyczne oraz badania naukowe, a także będzie funkcjonowała klinika dla zwierząt świadcząca usługi zewnętrzne.

W podziemiu znajdzie się część kliniczna dla trzody chlewnej, szatnia główna oraz parking podziemny. Na parterze zaplanowano część kliniczną dla koni i bydła rogatego, izbę przyjęć i poczekalnię dla właścicieli zwierząt. Na pierwszym piętrze działać będzie klinika dla zwierząt małych z czterema salami operacyjnymi. Pomieszczenia dydaktyczne, sale seminaryjne, aula oraz pomieszczenia dla pracowników naukowych i administracji znajdą się na drugim piętrze. Na dachu zaprojektowano otwarty taras widokowy. Przed budynkiem powstanie 47 miejsc parkingowych, a kolejnych 18 znajdzie się w parkingu podziemnym.

"To trudny projekt z uwagi na lokalizację i specyfikę, ale mamy bardzo doświadczoną załogę, także w realizacjach w branży leczniczej. Mamy już opracowane konkretne rozwiązania i możemy od razu przystąpić do realizacji umowy" – zapewniała cytowana dyrektor techniczny firmy Strabag Izabela Wiśniewska.

Wykonawca ma na realizację umowy 600 dni, za jej wykonanie otrzyma prawie 31 mln zł. W przyszłym roku ogłoszony zostanie przetarg na wyposażenie medyczne. Zgodnie z planem ma to być najlepiej wyposażony budynek służący kształceniu i usługom weterynaryjnym w kraju. Znajdzie się w nim m.in. tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, ultrasonograf, a także unikatowy system transportu wewnętrznego zwierząt.

PAP - Nauka w Polsce, Jerzy Rausz

rau/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2021