Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
24.03.2020 aktualizacja 24.03.2020

Cukier zabija poprzez nagromadzenie kwasu moczowego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nadmierne spożycie cukru zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci nie ze względu na zaburzenia metaboliczne, ale przede wszystkim ze względu na nagromadzenie w organizmie kwasu moczowego, jednego z końcowych produktów przemiany materii.

Naukowcy z MRC London Institute of Medical Sciences w Wielkiej Brytanii wykazali w badaniu na muszkach owocówkach, że powstałe na skutek przyjmowania dużej ilości cukru złogi kwasu moczowego sprzyjają tworzeniu się kamieni nerkowych, które bezpośrednio przyczyniają się do skrócenia życia tych zwierząt.

Dotychczas uważano, że dieta o wysokiej zawartości cukru zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci – także u ludzi, ale wiąże się to z obecnością problemów metabolicznych, np. otyłości lub cukrzycy.

Teraz okazuje się, iż zaburzenia metaboliczne mogą co prawda przyspieszać zgon poprzez wywoływanie innych chorób, np. chorób serca, jednak nie stanowią głównej przyczyny śmierci. Do skrócenia długości życia prowadzą raczej nieprawidłowości ze strony układy moczowego.

Podczas badania specjaliści zaobserwowali, że karmione dużą ilości cukru muszki cierpiały na zaburzenia metaboliczne i krócej żyły – tego się spodziewali. Zaskoczyło ich natomiast, że owady, które miały dostęp do dodatkowego źródła wody, mimo problemów metabolicznych, żyły tak długo, jak zwykle. To skłoniło badaczy do przyjrzenia się funkcjonowaniu układu moczowego.

Wkrótce stało się jasne, że muszki karmione dużą ilością cukru umierały szybciej, bo w ich nerkach tworzyły się kamienie – skrystalizowane pozostałości kwasu moczowego. U zwierząt, które dużo piły lub otrzymywały specjalne leki, nie dochodziło do nagromadzenia złogów, a co za tym idzie, do przedwczesnego zgonu.

Czy to oznacza, że dostarczanie organizmowi dużych ilości płynów chroni przed przedwczesną śmiercią związaną ze spożywaniem wysokocukrowej diety? „Niestety nie. Muszki karmione cukrem żyły dłużej po otrzymaniu dostępu do wody, ale nadal pozostawały niezdrowe” – mówi dr Helena Cochemé, główna autorka badania.

„Nasze badanie sugeruje jednak, że zakłócenie szlaku metabolicznego puryn ogranicza przetrwanie u muszek karmionych wysokocukrową dietą. To oznacza, że przedwczesna śmierć na skutek spożywania dużej ilości cukru nie musi być bezpośrednią konsekwencją otyłości” – dodaje badaczka.

Podobne wyniki uzyskali jej współpracownicy z Uniwersytetu Chrystiana Albrechta w Kilonii (Niemcy), którzy prowadzili badania na grupie zdrowych ochotników.

„Co uderzające, wykazaliśmy, że tak jak u muszek, duże spożycie cukru wiązało się u ludzi z gorszym funkcjonowaniem nerek i wyższym poziomem puryn we krwi” – komentuje prof. Christoph Kaleta.

O szczegółach badania można przeczytać na stronie: https://doi.org/10.1016/j.cmet.2020.02.016. (PAP)

ooo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024