Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.07.2021
PL EN
25.03.2020 aktualizacja 25.03.2020

MNiSW: Walka uczelni z COVID-19 może być zwolniona ze stosowania przepisów o zamówieniach publicznych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jeśli uczelnia zamawia towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, może zostać wyłączona ze stosowania przepisów o zamówieniach publicznych - poinformował resort nauki.

Przepis stosuje się do uczelni publicznych pod warunkiem, że: zamawiane są towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 oraz zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub wymaga tego ochrona zdrowia publicznego - poinformował resort nauki na swojej stronie internetowej.

Przepisy o zamówieniach publicznych nie znajdą zastosowania do: nabywania przez uczelnie publiczne towarów lub usług niezbędnych do podjęcia wszelkich czynności związanych ze zwalczaniem zakażenia; zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa, profilaktyki oraz zwalczania skutków choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Każdorazowo zamawiający będą musieli wykazać, że dane zamówienie (zakup towaru, czy usługi) jest niezbędne do przeciwdziałania COVID-19.

Zwolnienie w tych przypadkach uczelni z konieczności stosowania przepisów prawa zamówień publicznych jest możliwe za sprawą ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021