Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.09.2021
PL EN
26.03.2020 aktualizacja 26.03.2020

Resort nauki: uczelnie powinny umożliwić studentom zdalne załatwianie spraw administracyjnych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uczelnie powinny umożliwić studentom i doktorantom załatwienie spraw administracyjnych zdalnie tak, by nie musieli oni przychodzić do placówki, by złożyć jakieś dokumenty - informuje resort nauki.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na swojej stronie poinformowało: "W związku z niepokojącymi sygnałami napływającymi ze środowiska studentów i doktorantów, zwracamy uwagę na potrzebę: załatwiania spraw administracyjnych dotyczących studentów i doktorantów z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, tak, aby nie musieli osobiście przychodzić do uczelni”.

Resort nauki pytany przez PAP opisał, że takim negatywnym przykładem, o którym go zaalarmowano, była np. konieczność osobistego składania dokumentów w sytuacji, gdy uczelnia jest de facto zamknięta - na jej teren nie są wpuszczane osoby inne niż wyznaczone przez rektora.

Inną kwestią, na którą resort zwraca uwagę, jeśli chodzi o komunikację, jest to, by uczelnie czy instytuty informowały doktorantów o wydawanych przez siebie komunikatach, informacjach, zaleceniach i aktach wewnętrznych związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.

PAP zapytała Parlament Studentów RP o skalę problemu związanego z komunikacją między uczelniami i studentami w dobie pandemii koronawirusa.

“Dochodziły do nas pojedyncze sygnały w tym zakresie. Dotyczyły one dwóch tematów. Pierwszy z nich to kwestie stypendialne - organizowanie spotkań przez członków Komisji Stypendialnych, podejmowanie decyzji w kwestiach stypendialnych i wypłacanie stypendiów, a drugi dotyczył spraw związanych z zamieszkaniem w domach studenckich. W poprzednich tygodniach, w związku z dużą presją, następowały w tej mierze problemy komunikacyjne” - poinformowała rzecznik prasowa PS RP Julia Sobolewska. Dodała jednak, że na szczęście z tego co jej organizacja obserwuje, zdecydowana większość uczelni prowadzi komunikację bardzo sprawnie. Zwłaszcza na uczelniach, których władze współpracują z uczelnianym samorządem studenckim.

Szef resortu nauki Jarosław Gowin w czwartkowym wpisie na Twitterze zapewnił też studentów, że nie muszą osobiście składać na uczelni wniosku o jednorazową zapomogę. “Wystarczy, że zrobicie to za pomocą dostępnych kanałów elektronicznych” - poinformował. I dodał, że szczegóły powinny zamieścić na swojej stronie uczelnie.

Chodzi o zapomogę z funduszu stypendialnego uczelni, o którą może się ubiegać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. W szczególności podstawą wnioskowania o wsparcie może być utrata przez studenta lub członka jego rodziny źródła dochodu, spowodowana ograniczeniami w funkcjonowaniu pracodawców, związanymi z sytuacją zagrożenia epidemicznego. 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala, Szymon Zdziebłowski

lt/ szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021