Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.09.2021
PL EN
01.04.2020 aktualizacja 01.04.2020

Pedagodzy z UŚ zbierają laptopy dla domów dziecka na czas zdalnej nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pedagodzy Uniwersytetu Śląskiego zbierają laptopy dla domów dziecka. Pierwotnie zgromadzone już komputery miały otrzymać dzieci w Kenii, ale gdy z powodu pandemii wstrzymano loty, na czas nauki zdalnej trafiły do wychowanków domu dziecka w Katowicach.

Pomysł na akcję "Podziel się laptopem" związany jest z regularną pomocą uniwersyteckich pedagogów: dr Anny Watoły i dr Tomasza Huka dla kenijskich uczniów. Dr Watoła od blisko 10 lat jeździ do Kenii i pomaga zaprzyjaźnionym placówkom edukacyjnym. Zawozi im m.in. laptopy.

Pedagog miała lecieć do Afryki w połowie marca, jednak wówczas wszystkie międzynarodowe loty z Polski zostały wstrzymane. "Tym razem przygotowane miałam cztery laptopy. Ze względu na obecną sytuację zdecydowaliśmy jednak, że na ten trudny czas przekażemy je do domu dziecka, by jego wychowankowie mogli się zdalnie uczyć. Pozostaną one tam na czas zamknięcia szkół, później, zgodnie z ich przeznaczeniem i jak tylko będzie to możliwe, trafią do kenijskich uczniów" – powiedziała dr Watoła.

Pedagodzy uznali jednak, że te cztery laptopy to za mało, dlatego rozpoczęli akcję "Podziel się laptopem". Ma ona zachęcić osoby dysponujące nieużywanym, niepotrzebnym, zbędnym laptopem do przekazania go (albo nawet pożyczenia) dzieciom przebywającym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, aby mogły one zdalnie się uczyć.

"Kilka laptopów trafiło do katowickiego domu dziecka; (…) kolejne do pszczyńskiego Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny +Przystań+" – napisał dr Huk w mediach społecznościowych.

Warunkiem przekazania sprzętu jest, aby: powierzchnia udostępnionego komputera była zdezynfekowana, sprzęt miał możliwość łączenia się z internetem za pomocą wi-fi, laptop miał zainstalowany dowolnie wybrany pakiet biurowy.

Osoby, które chciałyby wesprzeć działania pedagogów mogą się z nimi skontaktować mailowo: anna.watola@us.edu.pl oraz tomasz.huk@us.edu.pl.

Jak powiedziała dr Watoła, z wychowankami obdarowanych placówek pedagodzy się na razie nie spotykają. "Mamy jednak nadzieję, że jak się sytuacja unormuje to spotkamy się z tymi dziećmi, opowiemy im o genezie pomysłu, naszej akcji i o dzieciach w Afryce" – dodała.

Między wyjazdami do Kenii, pedagog jeździ do szkół i przedszkoli, gdzie opowiada dzieciom o ich rówieśnikach z Afryki – ich codziennym życiu, edukacji. Po zakończeniu spotkań prowadzi zbiórkę przyborów szkolnych oraz artykułów do codziennej higieny, które następnie przekazuje kenijskim dzieciom.

Tym razem dr Watoła zebrała 200 kg – m.in. ołówków, kredek, farbek, zeszytów, pisaków, ale i past czy szczotek do zębów. "Jeszcze przed ograniczeniami, linie lotnicze LOT wyraziły zgodę na przetransportowanie tych 200 kg. Mam nadzieję, że jak już będę mogła polecieć to podtrzymają tę zgodę" – powiedziała. "Do wylotu jestem przygotowana, nawet spakowana, więc jeśli tylko będzie możliwość, polecę tam" – zapewniła dr Watoła.

Jej marcowy wyjazd miał też być okazją do podpisania umów z przedstawicielami uniwersytetów z Mombasy i Nairobi, dotyczących wniosków składanych w programie Horyzont 2020. "Mieliśmy podpisać dokładny list intencyjny. Zamiast tego musimy prowadzić nasze rozmowy przez internet; dotyczą one zawiłych kwestii, a czasem połączenie się urwie, nie wszystkie słowa docierają i to, co udałoby się nam dograć w ciągu jednego-dwóch spotkań, teraz pewnie potrwa" – mówiła dr Watoła.

Wspomniane wnioski dr Watoła składa wraz z dr. Hukiem oraz dr Anną Brosch, która obecnie przebywa w Kenii, gdzie spędza swój urlop naukowy przeznaczony na dokończenie swych badań. (PAP)

autorka: Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021