Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.09.2021
PL EN
01.04.2020 aktualizacja 01.04.2020

Koszalin/ 10 tys. zł od studentów na tworzywo do produkcji przyłbic ochronnych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Parlament Studentów Politechniki Koszalińskiej przekazał uczelni ze swojego budżetu 10 tys. zł na zakup filamentu do drukarek 3D na produkcję przyłbic ochronnych. Tych jak dotąd powstało 200 sztuk - poinformował prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Tomasz Królikowski.

Przyłbice ochronne powstają w Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej. Po kilku dniach od rozpoczęcia produkcji 10 tys. zł na kupno filamentu do drukarek 3D przekazał z własnego budżetu Parlament Studentów PK.

„Dziękujemy studentom za wparcie. (…)Jak dotąd, powstało 200 sztuk przyłbic. Prace nad kolejnymi trwają” – poinformował cytowany w komunikacie uczelni dr hab. inż. Królikowski, jednocześnie koordynator Centrum Druku 3D.

Przyłbice, jak podała uczelnia, partiami trafiają do instytucji i służb, w tym do: szpitali w Koszalinie, Białogardzie, Sławnie, Brzezinach i Łodzi, do koszalińskich wodociągów, gazowni i PCK, a także strażaków z Kołobrzegu i Gościna oraz do koszalińskiej policji.

Dziennie PK może wyprodukować ok. 30 przyłbic. Jak przekazał dr hab. inż. Królikowski drukowana jest górna i dolna część osłony twarzy, zgodnie z projektem zatwierdzonym przez czeskie ministerstwo zdrowia na czas pandemii. To, czego nie da się wydrukować, wycinane jest na laserze. 

PAP - Nauka w Polsce, Inga Domurat

ing/ mok/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021