Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.09.2021
PL EN
01.04.2020 aktualizacja 01.04.2020

Opole/Politechnika wspiera Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W związku z pandemią koronawirusa Politechnika Opolska przekazała Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Opolu kamerę termowizyjną, przy pomocy której można sprawdzać temperaturę osób w specjalnej śluzie ustawionej przed wejściem do szpitala.

Jak poinformował Tomasz Ciecierski z Politechniki Opolskiej, na prośbę dyrekcji uniwersyteckiego szpitala klinicznego w Opolu Politechnika Opolska wypożyczyła profesjonalną kamerę termowizyjną wraz ze specjalnym oprogramowaniem, w celu jej umieszczenia w namiocie stanowiącym śluzę wejściową do budynku. Jak zaznaczają władze uczelni, w razie potrzeby PO udostępni medykom drugi posiadany przez siebie zestaw sprzętu.

"Kamera ta umożliwia w czasie rzeczywistym obserwację rozkładu temperatur w obszarze kilku metrów kwadratowych, wszystkie przebywające tam osoby są widoczne na ekranie komputera w postaci obrazu sylwetek z odzwierciedleniem rozkładu temperatur za pomocą gamy kolorów. Temperatura ciała, która przewyższa zadany poziom, jest obrazowano za pomocą koloru czerwonego i wskazywana w postaci odpowiedniego alertu" - wyjaśnia Ciecierski.

Pracownicy politechniki przeprowadzili krótki kurs obsługi systemu termowizyjnego dla informatyków ze szpitala. Specjaliści z uczelni przygotowali zestawienie techniczne dostępnych obecnie na rynku kamer termowizyjnych, które mogłyby w przyszłości zostać zakupione przez szpital i wykorzystywane także po zakończeniu pandemii. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021