13.08.2020
PL EN
02.04.2020 aktualizacja 02.04.2020

Naukowcy z PWr przeprowadzą międzynarodowe badania nt. wiedzy o koronawirusie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej rozpoczęli międzynarodowe badanie opinii publicznej na temat wiedzy o wirusie SARS-CoV-2. Może wziąć w nim udział każdy, kto ukończył 18 lat; wystarczy wypełnić ankietę online.

W ten sposób badacze chcą m.in. pomóc w zrozumieniu aktualnej sytuacji, skonsolidowaniu wiedzy społecznej oraz sformułowaniu wniosków i zaleceń dotyczących skutecznej komunikacji ze społeczeństwem.

Jak poinformował w czwartek PAP Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, w opracowanej przez zespół naukowców ankiecie pojawiają się pytania m.in. o wiedzę na temat wirusa, o stosowane środki prewencji, opinie o faktach i mitach dotyczących SARS-CoV-2, a także o potencjalny wpływ pandemii na gospodarkę i zdrowie publiczne w danym kraju i na świecie. Pytania dotyczą także źródeł informacji o koronawirusie oraz oceny ich wiarygodności.

„Chcemy zbadać świadomość społeczną odnośnie koronawirusa oraz dowiedzieć się, za pośrednictwem jakich kanałów informacyjnych respondenci poszukują informacji o pandemii” – tłumaczyła dr hab. inż. Anna Kowalska-Pyzalska z Katedry Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej na Wydziale Informatyki i Zarządzania PWr, w której zespole, zrodził się pomysł, aby stworzyć ankietę.

Inicjatorem badań jest Yash Chawla, doktorant z Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr, który nawiązał współpracę z ośrodkami naukowymi na całym świecie.

Ciepielski poinformował, że projekt nadzorowany przez naukowców z PWr jest równolegle realizowany w wielu krajach i w kilku językach. Do badań włączyły się już uczelnie m.in. z Brazylii, Chin, Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Islandii, Indonezji, Portugalii, Rosji, Hiszpanii i Turcji.

„Biorąc pod uwagę fakt, że pandemia jest zjawiskiem globalnym, uznaliśmy, że to niepowtarzalna okazja, by jednocześnie w wielu krajach zrealizować badanie naukowe, które może m.in. pomóc zrozumieć aktualną sytuację, skonsolidować wiedzę społeczną oraz sformułować wnioski i zalecenia dotyczące skutecznej komunikacji ze społeczeństwem” – uważają naukowcy z PWr.

Badanie jest przeprowadzane online za pośrednictwem m.in. takich kanałów jak: email, Facebook, WhatsApp, Twitter, LinkedIn. Do analizy naukowcy wykorzystają narzędzia statystyczne i ekonometryczne.

Ankieta, która została przygotowana w 22 językach, jest dostępna na stronie: https://www.yashchawla.in/corona-virus-pl-survey/

Wyniki będą znane za klika miesięcy i zostaną opublikowane w międzynarodowych czasopismach naukowych. 

PAP - Nauka w Polsce, Agata Tomczyńska

ato/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020