30.11.2020
PL EN
13.04.2020 aktualizacja 13.04.2020

Lek z gąbek na raka szyjki macicy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wytwarzana przez indopacyficzne gąbki manzamina A wykazała podczas badań przedklinicznych działanie przeciwnowotworowe - informuje “Journal of Natural Products”.

Gąbki to morskie bezkręgowce, które żywią się tym, co odfiltrują z wody. Szkielety niektórych gatunków bywają używane jako gąbki kąpielowe.

Naukowcy z Medical University of South Carolina (MUSC) wraz ze współpracownikami z University of South Carolina (UofSC), College of Charleston, Uniwersytetu GadjahMada (Indonezja) oraz University of Malaya (Malezja) badali gąbkę występującą w zatoce Manado (Indonezja). Organizm ten wytwarza substancję zwaną manzaminą A, która - na co wskazują badania - hamuje namnażanie komórek raka szyjki macicy.

Pomimo szerokiego stosowania badań cytologicznych oraz szczepień przeciwko wywołującemu ten nowotwór wirusowi HPV pozostaje on czwartym pod względem częstości nowotworem występującym u kobiet. Jak wykazały eksperymenty przeprowadzone na czterech różnych liniach komórkowych, manzamina A hamowała rozwój komórek nowotworowych i powodowała obumieranie niektórych z nich, jednak nie wpływała w taki sposób na normalne, nienowotworowe komórki.

Modelowanie komputerowe wykazało, że manzamina A dziesięciokrotnie skuteczniej blokuje nowotworowe białka, niż dotychczas stosowane inhibitory.

Wcześniejsze badania naukowców z MUSC wykazały, że otrzymywane z gąbek substancje mogą być skuteczne w leczeniu czerniaka oraz raków prostaty i trzustki. Manzamina A wykazała także skuteczność w leczeniu malarii – w przypadku gryzoni do wyleczenia wystarczyła pojedyncza dawka. Niektóre analogi wytwarzanych przez gąbki substancji są kandydatami na leki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Autorzy zwracają uwagę, że wraz ze spadkiem bioróżnorodności będzie coraz mniej okazji do podobnych odkryć.

Choć substancje wytwarzane przez gąbki można by otrzymywać syntetycznie z pochodnych ropy naftowej, zdaniem autorów znacznie lepszym rozwiązaniem byłaby hodowla gąbek. W przeciwieństwie do innych akwakultur, „plantacje” gąbek nie tylko nie zanieczyszczają środowiska, ale oczyszczają je. Poza tym hodowla gąbek dałaby pracę mieszkańcom Indonezji. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020