20.09.2020
PL EN
09.04.2020 aktualizacja 09.04.2020

Po próbie samobójczej trudniej wychwytywać sygnały wysyłane przez organizm

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Osoby, które podejmowały próbę samobójstwa, są mniej wrażliwe na sygnały wysyłane przez organizm, a także mają większą tolerancję bólu – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „eLife”.

Nasz mózg ciągle monitoruje stan naszego organizmu i ocenia funkcje takie jak oddychanie, tętno czy poziom bólu. Zdolność układu nerwowego do identyfikowania i wysyłania nam sygnałów na temat potencjalnych zagrożeń nazywana jest interocepcją.

Naukowcy z Laureate Institute for Brain Research w USA postanowili sprawdzić, czy osłabiona interocepcja ma związek z historią prób samobójczych u osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja, zaburzenia lękowe czy zespół stresu pourazowego.

W badaniach wzięły udział 34 osoby, które w ciągu ostatnich pięciu lat podejmowały próby samobójcze oraz 64 osoby bez historii prób samobójczych.

Uczestnicy przeszli testy polegające m.in. wstrzymywaniu oddechu czy zanurzaniu dłoni w lodowatej wodzie (badanie reakcji układu sercowo-naczyniowego na działanie zimna).

Okazało się, że osoby, które w przeszłości podejmowały próby samobójcze, wytrzymywały znacznie dłużej, niż osoby z grupy kontrolnej. Dodatkowo osoby te w mniejszym stopniu były w stanie ocenić prawidłowo swoje tętno.

„Zaobserwowane osłabienie interocepcji miało związek ze zmniejszoną aktywnością kory wyspowej, tj. obszaru mózgu, który śledzi wewnętrzną kondycję organizmu. Nie miała na to wpływu sama obecność zaburzenia zdrowia psychicznego, przyjmowanie leków czy rozważanie samobójstwa. Zjawisko to było silnie połączone jedynie z wcześniejszą próbą samobójczą” – mówi autor badań dr Sahib Khalsa.

Przewidywanie ryzyka samobójstwa jest ogromnym wyzwaniem. Zaburzenie interocepcji może być jedną z cech pozwalających skuteczniej identyfikować osoby z grupy ryzyka – podsumowują autorzy publikacji (DOI: 10.7554/eLife.51593) .(PAP)

koc/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020