11.08.2020
PL EN
09.04.2020 aktualizacja 09.04.2020

MNiSW przygotowało propozycję dot. przełożenia ewaluacji działalności naukowej o rok

 Na zdjęciu Jarosław Gowin. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk 09.03.2020 Na zdjęciu Jarosław Gowin. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk 09.03.2020

Przygotowaliśmy propozycję regulacji, która zakłada przedłużenie o rok okresu ewaluacji działalności naukowej - poinformował w czwartek odwołany szef MNiSW Jarosław Gowin.

"Przygotowaliśmy propozycje regulacji do projektu tzw. drugiej tarczy antykryzysowej - m.in. możliwość zmiany terminów ustawowych związanych z funkcjonowaniem systemu szkolnictwa i nauki w 2020 r., a także - to ważna dla państwa informacja - przedłużenie o rok okresu ewaluacji działalności naukowej" - poinformował w wideo udostępnionym na Twitterze MNiSW Jarosław Gowin, który w czwartek - jak podał resort nauki - odebrał w Pałacu Prezydenckim odwołanie z funkcji wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (obowiązuje od 1 października 2018 r.) wprowadziła nowe przepisy dotyczące prowadzonej co cztery lata ewaluacji m.in. uczelni. W ewaluacji przyznawane będą kategorie naukowe w poszczególnych dyscyplinach nauki. Od tych kategorii zaś zależy m.in. możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim i nadawania stopni naukowych. Pierwsza ewaluacja miała objąć lata 2017-2020.

Gowin przypomniał w wideo, że w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu trwają prace nad polskimi testami na wykrywanie koronawirusa. "Nie muszę nikomu tłumaczyć, jak ważna to inicjatywa. Od jej powodzenia zależy życie i zdrowie wielu ludzi. Dlatego na ten cel do IChB PAN przekazałem 15 mln zł" - powiedział. Poinformował, że dzięki temu "w najbliższych dniach uzyskamy aż 150 tys. polskich testów".

Dodał, że ubiegły rok zakończył się rekordowym zyskiem polskich uczelni w wysokości 1,5 mld zł. "Jest to niezwykle ważne w nadchodzącym kryzysie" - podkreślił.

Kierując swoje słowa do społeczności akademickiej dodał: "Proszę, abyście pamiętali, że Polska, zwłaszcza teraz w obliczu kryzysu na niespotykaną skalę, potrzebuje waszego zaangażowania, poczucia odpowiedzialności za siebie i innych".

Gowin stanowiska wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego objął w listopadzie 2015 r. 6 kwietnia 2020 r. złożył dymisję. W czwartek w Pałacu Prezydenckim odebrał odwołanie z obydwu funkcji - podał resort nauki. 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020