Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.07.2021
PL EN
15.04.2020 aktualizacja 15.04.2020

NASA zaprasza do badania koralowców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Amerykańska agencja kosmiczna stworzyła grę, w której każdy chętny - nawet dzieci - może odwiedzać rafy i pomóc w analizie trójwymiarowych zdjęć koralowców, wykonanych z dronów i samolotów. Aplikacja działa na systemach Apple; niedługo ma się pojawić wersja na urządzenia z systemem Android.

Wszyscy znudzeni siedzeniem w domu mogą trochę się pobawić, a jednocześnie pomóc w poważnych badaniach naukowych.

Dzięki technologii stworzonej do obserwacji gwiazd, lecz umieszczonej na dronach i samolotach, naukowcy agencji obfotografowali w trójwymiarze koralowe rafy m.in. w okolicach Puerto Rico, Guam czy Samoa Amerykańskiego. Teraz proszą o wsparcie w analizie tych zdjęć. W tym celu stworzyli opartą na sztucznej inteligencji grę NeMO-Net (Neural Multi-Modal Observation and Training Network - ang. neuronalna, multimodalna sieć do obserwacji i treningu).

Zadaniem gracza jest identyfikacja i klasyfikacja korali w czasie wirtualnej podróży po oceanie we własnym podwodnym pojeździe „Nautilus”.

„NeMO-Net wykorzystuje najpotężniejszą moc na planecie: nie wymyślną kamerę czy superkomputer, ale ludzi. Każdy, nawet pierwszoklasista może zagrać i analizować dane, aby pomóc nam w stworzeniu mapy występowania najpiękniejszych form życia, jakie znamy” - mówi główny specjalista projektu Ved Chirayath.

Przy każdym „nurkowaniu” gracz poznaje różne rodzaje korali i zaznacza miejsca, w których występują. Wraz z postępami zdobywa kolejne odznaki.

Na podstawie działań graczy superkomputer NASA Pleiades uczy się rozpoznawać korale samodzielnie. Im więcej ochotników, tym szybsza nauka superkomputera.

Mapa występowania korali, która ma w ten sposób ma powstać, pomoże w ich ochronie. Eksperci z NASA podkreślają, że rafy koralowe należą do najbardziej złożonych ekosystemów na świecie. Prawdopodobnie żyje w nich równie wiele gatunków, co w tropikalnych lasach. Żyjące na rafach gatunki mogą być źródłem leków. Gąbki, małże i inne organizmy pomogły już w opracowaniu leków stosowanych przeciwko HIV i innych wirusom, czy nowotworom.

Rafom grozi jednak zanieczyszczenie, rosnąca temperatura mórz i ich zakwaszenie.

NeMO-Net obecnie dostępna jest w Apple App Store. Przygotowywana jest obecnie wersja dla systemu Android.

Więcej informacji na stronie:

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-calls-on-gamers-citizen-scientists-to-help-map-world-s-corals/

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021