Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
15.04.2020 aktualizacja 15.04.2020

Badanie: bezsenność personelu medycznego częsta podczas epidemii COVID-19

Fot. EPA/Matteo Corner 08.04.2020 Fot. EPA/Matteo Corner 08.04.2020

Ponad jedna trzecia personelu medycznego walczącego z epidemią COVID-19 w Chinach miała problemy z bezsennością – wynika z badania, które publikuje pismo „Frontiers in Psychiatry”. Co więcej, osoby te częściej miały też objawy depresji, lęku i stresu pourazowego.

Zdaniem autorów pracy dowodzi to, że epidemia COVID-19, wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2, może stanowić również zagrożenie dla zdrowia psychicznego.

Naukowcy z Południowego Uniwersytetu Medycznego w Kantonie przeprowadzili badanie wśród 1563 pracowników służby zdrowia w okresie od 29 stycznia do 3 br., czyli w szczycie epidemii COVID-19 w Chinach. Wykorzystali w tym celu kwestionariusze wypełnianie przez personel medyczny online za pośrednictwem chińskiego komunikatora i portalu społecznościowego WeChat.

Okazało się, że aż 36 proc. (564 osoby) badanych miało w tym okresie objawy bezsenności. Jak przypominają autorzy pracy, wyniki te są zgodne z rezultatami, które uzyskano w trakcie poprzedniej epidemii wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-1 w latach 2002-2003. W tamtym czasie 37 proc. chińskich pielęgniarek opiekujących się pacjentami zakażonymi SARS doświadczało bezsenności.

W najnowszym badaniu pracownicy medyczni cierpiący na bezsenność mieli też znacznie częściej objawy depresji, w porównaniu z kolegami, którzy nie doświadczali bezsenności – odpowiednio 87 proc. i 31 proc. Podobne różnice procentowe między grupami stwierdzono też w przypadku występowania lęku czy stresu pourazowego.

Najważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia bezsenności był wysoki wskaźnik niepewności odnośnie skutecznej kontroli zakażeń SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego. Wśród pracowników medycznych cierpiących na bezsenność silna niepewność była 3,3 raza częstsza w porównaniu z grupą, która nie doświadczała problemów ze snem.

Pracownicy medyczni mający niższe wykształcenie również częściej cierpieli na bezsenność. Na przykład ryzyko bezsenności u osób z wykształceniem co najwyżej średnim było wyższe o 2,7 raza niż u osób ze stopniem doktora.

Jak podkreślają autorzy pracy, w czasie szczytu epidemii pracownicy służby zdrowia byli ogólnie narażeni na niewyobrażalny stres. Mieli bliski kontakt z pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2, od których sami mogli się zarazić. Martwili się, czy nie zakażą swoich krewnych, bliskich i przyjaciół. Musieli nieustannie nosić stroje ochronne przez ponad 12 godzin na dobę. W tych warunkach personel medyczny czuje się wyczerpany fizycznie i psychicznie, dlatego jest bardziej narażony na bezsenność.

„Zazwyczaj bezsenność związana z przeżywanym stresem jest przejściowa i utrzymuje się jedynie przez kilka dni. Jednak, jeśli epidemia się przedłuża bezsenność może stopniowo przerodzić się w przewlekłą” - komentuje współautor pracy dr Bin Zhang.

Jego zdaniem konieczne jest przeprowadzenie długofalowego badania, które pozwoli monitorować objawy bezsenności wśród personelu medycznego walczącego z epidemią COVID-19. (PAP)

Autorka: Joanna Morga

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024