19.09.2020
PL EN
19.04.2020 aktualizacja 19.04.2020

Pożar w Czarnobylu - widoczny na zdjęciach europejskich satelitów

Fot. EPA/ESA Fot. EPA/ESA

Pożar lasu w okolicy Czarnobyla widoczny jest na zdjęciach z orbity Ziemi. Obrazy zostały wykonane i przekazane przez dwie konstelacje satelitów Sentinel-2 i Sentinel-3, działające w ramach europejskiego programu Copernicus.

Ogień w pobliżu Czarnobyla - miejsca katastrofy elektrowni jądrowej, do której doszło w 1986 roku - pojawił się tam 4 kwietnia, zaprószony najprawdopodobniej przez ludzi palących śmieci. Zarzewie ugaszono, ale w czwartek doszło do odnowienia pożaru, który z powodu silnego wiatru rozprzestrzenił się na większą część lasu. Z pożarami lasu walczy około tysiąca strażaków, wspieranych przez samoloty - podała w piątek agencja AP.

Ogień obecny jest w obrębie Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej – zamkniętej strefy wokół terenów najbardziej dotkniętych skutkami katastrofy w Czarnobylu.

Pożar i dymy widoczne są na zdjęciach zrobionych z orbity Ziemi. Zdjęcia ognia i dymu wykonała konstelacja dwóch satelitów Sentinel-2; umożliwiła też opracowanie mapy zajętego pożarem terenu. Na udostępnionej animacji widać obrazy z 7 i 12 kwietnia.

Jak wyjaśniają eksperci ESA, pożary w rejonie Czarnobyla występują sezonowo, ale w tym roku okazały się szczególnie groźne ze względu na łagodną zimę i wiosnę, po których lasy pozostały suche. Informacje przekazane przez satelity mogą być pomocne w walce z ogniem.

Satelity uruchomiono w ramach systemu Copernicus Emergency Mapping Service. Jego zadanie to wspieranie akcji ratowniczych w obliczu różnych katastrof - pogodowych, geofizycznych, humanitarnych. Ma pomagać się też przed nimi chronić i do nich przygotowywać.

Pożar zarejestrowały też satelity Copernicus Sentinel-3. Pochodzące z nich dane można zobaczyć w systemie Sentinel-3 World Fire Atlas Prototype.

W związku z pożarami Państwowa Agencja Atomistyki (15 kwietnia) wydała dla Polski komunikat o normalnej sytuacji radiacyjnej w Polsce i braku zagrożenia.

Więcej informacji i zdjęcia można zobaczyć tutaj, tutaj i tu

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020