13.08.2020
PL EN
23.04.2020 aktualizacja 23.04.2020

Prof. Radzisław Kordek ponownie wybrany rektorem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. dr hab. n. med. Radzisław Kordek został w środę wybrany rektorem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi; to jego druga kadencja na tym stanowisku. Z powodu epidemii po raz pierwszy w historii uczelni wybory zostały przeprowadzone elektronicznie.

Wyniki wyborów ogłoszono w środę na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego. Prof. Kordek był jedynym kandydatem zgłoszonym w wyborach na rektora łódzkiej uczelni medycznej w kadencji 2020-2024.

"W głosowaniu brały udział 323 z 330 uprawnionych osób. Za ponownym wyborem prof. Kordka zagłosowało 305 elektorów, przeciw było 9, tyle samo wstrzymało się od głosu" - podała przewodnicząca uczelnianej komisji wyborczej dr Kinga Studzińska-Pasieka

Z kolei przewodniczący kolegium elektorów prof. Adam Antczak podkreślił, że 97-proc. frekwencja w wyborach "jest niezwykła i dowodzi rzeczywistego zaangażowania społeczności uniwersyteckiej w życie uczelni".

W swoim pierwszym wystąpieniu nadanym online rektor elekt również dziękował za wysoką frekwencję, w której dostrzegł nie tylko wyraz zaufania dla siebie, ale także szacunku i podziękowania dla całej ekipy, która przez ostatnie cztery lata pracowała wraz z nim.

"Będzie ciężko, bo idzie długotrwały kryzys, ale jak go przejdziemy i ukończymy to, co mamy zaplanowane na kolejne lata, to w 2024 roku ta uczelnia będzie kwitła jak nigdy wcześniej" - zaznaczył Kordek.

Prof. Kordek ma 58 lat. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Łodzi. Jest specjalistą w zakresie patomorfologii i patologii onkologicznej. Odbył staże naukowe w renomowanych ośrodkach w Europie i Stanach Zjednoczonych - m.in. w Instytucie Maxa Plancka w Getyndze, w Narodowym Instytucie Chorób Neurologicznych NIH w Bethesdzie i w Instytucie Neurologii Uniwersytetu Wiedeńskiego. W 1998 r. został kierownikiem Zakładu Patologii Nowotworów Katedry Onkologii UM w Łodzi, a od 2002 r. był kierownikiem Katedry Onkologii.

W 2016 roku został po raz pierwszy wybrany rektorem UM w Łodzi, zastępując na tym stanowisku prof. dr hab. n. med. Pawła Górskiego. 

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ wj/

Copyright © Fundacja PAP 2020