12.08.2020
PL EN
25.04.2020 aktualizacja 25.04.2020

Sieć Badawcza Łukasiewicz planuje produkcję 2 mln maseczek miesięcznie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy Sieci Badawczej Łukasiewicz pracują nad uruchomieniem linii produkcyjnych, które wytworzą 2 mln maseczek medycznych na miesiąc. Produkcja maseczek wystartuje w drugiej połowie maja - poinformował w piątek "Łukasiewicz".

Zaprojektowanie i uruchomienie pierwszej linii produkcyjnej zajmie inżynierom jeszcze 5 tygodni. Kolejne linie produkcyjne będą uruchamiane co tydzień - napisano w komunikacie SBŁ przesłanym PAP.

“Produkcja maseczek wystartuje już w drugiej połowie maja. Docelowo będzie odbywać się na trzech liniach o łącznej wydajności ponad 2 mln sztuk maseczek na miesiąc” – informuje wiceprezes Łukasiewicza ds. Finansów i Komercjalizacji Michał Janasik.

W skład konsorcjum projektowego wchodzą przedstawiciele Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi oraz Instytutu Tele- i Radiotechnicznego w Warszawie.

Zespół projektowy, którego liderem jest Małgorzata Zwolińska, zastępca dyrektora Łukasiewicz - IBWCh, tworzy linię technologiczną wykorzystującą doświadczenie Łukasiewicza w produkcji włóknin konstrukcyjnych i materiałów filtracyjnych oraz technologię zgrzewania ultradźwiękowego.

“W tym innowacyjnym projekcie największym wyzwaniem jest stworzenie w ekstremalnie krótkim czasie od podstaw kompletnej linii produkcyjnej maseczek medycznych. Po 3 tygodniach jesteśmy na najlepszej drodze, aby – dzięki doskonałej współpracy zespołu Łukasiewicza - uruchomić w zakładanym terminie pierwszą linię do produkcji masowej” – mówi Małgorzata Zwolińska. (PAP)

Autorka: Ludwika Tomala

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020