04.12.2020
PL EN
28.04.2020 aktualizacja 28.04.2020

Med-Stres SOS: psychologiczne wsparcie dla pracowników służby zdrowia

Fot. PAP/Łukasz Gągulski 21.04.2020 Fot. PAP/Łukasz Gągulski 21.04.2020

Med-Stres SOS, czyli bezpłatny program wsparcia dla przedstawicieli zawodów medycznych, opracował zespół psychologów z Uniwersytetu SWPS. Ćwiczenia obejmują m.in. zajęcia relaksacyjne, mindfulness i pomiar samopoczucia.

Zadaniem programu jest wspieranie medyków w radzeniu sobie z nasilonym napięciem wywołanym pracą w czasie pandemii koronawirusa. Jest dostępny całkowicie online, dlatego można z niego korzystać w każdym miejscu, o każdej porze. Wystarczy tylko telefon, tablet lub komputer i połączenie z internetem. Interwencja obejmuje 8 krótkich modułów, które można wykonywać w dowolnej kolejności i zawsze można do nich wrócić. Ćwiczenia trwają od 2 do 30 minut, obejmują m.in. zajęcia relaksacyjne, mindfulness i pomiar samopoczucia - informuje uczelnia w komunikacie prasowym.

Dr Ewelina Smoktunowicz, psycholog, kierownik projektu wyjaśnia, że program nie jest terapią, ale formą pomocy w radzeniu sobie ze stresem w pracy w trudnych warunkach. "Wszystkie ćwiczenia w Med-Stres SOS powstały w oparciu o dowody naukowe, a skuteczność jego pierwotnej formy została sprawdzona w badaniu eksperymentalnym" – zaznacza.

"Poprzez Med-Stres SOS chcemy pomóc pracownikom służby zdrowia lepiej radzić sobie ze stresem w ich codziennej pracy, w obecnej sytuacji. Choć z programu może skorzystać każdy, kto wykonuje zawód medyczny, będzie on najbardziej przydatny dla tych, którzy chcą kontynuować pracę i potrzebują do tego swoistego +paliwa+. Staramy się w nim pokazać, jak zadbać o własne wewnętrzne zasoby, co jest warunkiem koniecznym, żeby w móc trwale pomagać innym" – dodaje dr Smoktunowicz, cytowana w prasowym komunikacie.

Med-Stres SOS jest dostępny na stronie: https://medstres.sos.pl/ Programowi towarzyszy badanie, w którym udział jest dobrowolny i nie stanowi warunku koniecznego do korzystania ze wsparcia.

Projekt powstał z inicjatywy psychologów z Uniwersytetu SWPS: dr Eweliny Smoktunowicz oraz dr Magdaleny Leśnierowskiej. Działanie Med-Stres SOS oparte jest na funkcjonowaniu poprzedniego programu (Med-Stres) dla tej samej grupy zawodowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020