19.09.2020
PL EN
29.04.2020 aktualizacja 29.04.2020

Internetowe narzędzie pomoże w szkoleniu dot. diagnostyki płuc

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Polski symulator USG płuc został nagrodzony grantem dla innowacji na rzecz medycyny i opieki zdrowotnej EIT Health. Dostępne w internecie symulacje pomogą szkolić personel medyczny w zakresie diagnozowania schorzeń płuc.

Symulator opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i spółka Medical Simulation Technologies. Innowacja znalazła się w 14-tce najlepszych projektów z obszaru innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej, nagrodzonych grantem EIT Health.

Symulator pozwoli diagnostom doskonalić swoje umiejętności za darmo, za pośrednictwem internetu. Do szkolenia wystarczy komputer i myszka, która symuluje głowicę ultrasonografu. Obrazy diagnostyczne, na których odbywać się będą symulacje, odpowiadają obrazom płuc prawdziwych pacjentów z różnymi schorzeniami - także tymi, które są charakterystyczne dla COVID-19.

„Jako uczelnia medyczna główne wysiłki kierujemy w bezpośrednie działania związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Dobrym przykładem jest stworzenie szybkiej ścieżki przez EIT Health dla projektów dedykowanych zwalczaniu skutków COVID-19. Jest to nie tylko dowód europejskiej solidarności, ale sprawności organizacyjnej konsorcjum” – mówi prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak podkreślają naukowcy, badanie ultrasonografem to jeden ze sposobów na wykrycie zmian w płucach w przebiegu COVID-19. Wykorzystanie tej metody w diagnostyce płuc nie jest jednak tak powszechne, jak w przypadku chorób jamy brzusznej czy tarczycy. Liczba specjalistów wyszkolonych w tym kierunku jest niewielka, a w dobie pandemii prowadzenie szkoleń jest bardzo utrudnione.

Dzieki sukcesowi Polaków w konkursie EIT Health COVID-19 Rapid Response dofinansowanie pozwoli pokryć koszty wdrożenia polskiego projektu. Organizacja EIT Health działa w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Przeznaczyła ona 6 mln euro dofinansowania dla innowacyjnych projektów branży medycznej, które mają wspomóc lekarzy, przyczynić się do zwalczania pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020