07.08.2020
PL EN
29.04.2020 aktualizacja 29.04.2020

Zachodniopomorskie/ Dr hab. Danuta Zawadzka nowym rektorem Politechniki Koszalińskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dr hab. Danuta Zawadzka, profesor Politechniki Koszalińskiej, została w środę wybrana na stanowisko rektora tej uczelni na lata 2020-2024. Była jedyną kandydatką. To jej pierwsza kadencja. Z powodu pandemii wybory zostały przeprowadzone zdalnie.

Dr hab. Danutę Zawadzką, prof. PK, na rektora w głosowaniu elektronicznym wybrało Kolegium Elektorów Uczelni, które składa się z przedstawicieli nauczycieli akademickich, studentów i pracowników administracyjnych.

Głosowanie zostało poprzedzone spotkaniami online, które odbyły się 22 i 27 kwietnia. W czasie tych debat dr hab. Zawadzka, jako jedyna kandydatka, przedstawiała swoje plany rozwoju Politechniki Koszalińskiej i odpowiadała na pytania społeczności akademickiej.

Jak podała rzeczniczka Politechniki Koszalińskiej Agnieszka Kowalska, w wyborach rektora wziął udział cały 70-osobowy skład kolegium. Za kandydaturą dr hab. Zawadzkiej głosowało 58 elektorów, dziewięciu było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Dr hab. Zawadzka, prof. PK, obejmie stanowisko po prof. Tadeuszu Bohdalu 1 września br. i będzie kierowała uczelnią w kadencji 2020-2024.

Zgodnie z informacją przekazaną przez rzeczniczkę Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Zawadzka, prof. PK, będzie dziewiątym rektorem w historii koszalińskiej uczelni, pierwszą kobietą rektorem, pierwszą przedstawicielką kierunków nietechnicznych na tym stanowisku - wszyscy jej poprzednicy byli inżynierami, wywodzili się z kierunków technicznych.

Ukończyła II LO im. Władysława Broniewskiego, następnie studia ekonomiczne na Politechnice Koszalińskiej, z którą związała się zawodowo. Stopnień doktora nauk ekonomicznych uzyskała na Uniwersytecie Szczecińskim, a doktora habilitowanego w dyscyplinie ekonomia - na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Naukowo zajmuje się finansami przedsiębiorstw. W swoim dorobku ma blisko 170 artykułów i prac naukowych, wiele prac projektowych i ekspertyz.

Dr hab. Zawadzka, prof. PK, od 2012 r. pełni funkcję prorektora ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej. Kieruje także Katedrą Finansów na Wydziale Nauk Ekonomicznych.

Odbyła staże naukowe i stypendia zagraniczne w Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Mołdawii, Wielkiej Brytanii i na Cyprze.

Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości, międzynarodowego stowarzyszenia Athens Institute for Education and Research w Atenach (ATINER), komisji ds. kształcenia Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Pełni funkcję przewodniczącej Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Koszalinie oraz Rady Naukowej Instytutu Zdrowia SOFRA.

Obecnie kieruje projektem badawczym "Inteligentny rozwój Pomorza Środkowego – innowacyjne podejście do kreowania przewagi konkurencyjnej regionu" finansowanym z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Dialog.

45-letnia dr hab. Zawadzka, prof. PK, jest koszalinianką, mężatką, matką 14-letniego syna. (PAP)

Autorka: Inga Domurat

ing/ lena/

Copyright © Fundacja PAP 2020