04.12.2020
PL EN
08.05.2020 aktualizacja 08.05.2020

Projekt katowickich naukowców pomoże pływakom

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Bardzo lekkie, zbudowane z materiałów przeciwgrzybiczych, "szybkie" oraz bezpieczne dla stawów skokowych i kolanowych są płetwy zaprojektowane przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego i katowickiej AWF.

„Płetwy są elastyczne, dzięki czemu w mniejszym stopniu obciążają stawy skokowe oraz kolanowe. Mogą być używane także przez osoby, u których stwierdzono urazy tych stawów, nadają się do prowadzenia rehabilitacji kręgosłupa i wzmacniania mięśni głębokich core. Dzięki odpowiedniemu o zaprojektowaniu pióra płetwy zwiększa się prędkość i efektywność pływania, zarówno kraulem, żabką, jak i delfinem” – powiedział współautor rozwiązań dr Andrzej Swinarew.

Te „akademickie” płetwy zostały objęte ochroną patentową w Polsce i Unii Europejskiej. Zdaniem naukowców, na rynku dostępnych jest wiele takich akcesoriów, jednak brakuje bezpiecznych i higienicznych płetw, które byłyby z jednej strony przyjazne dla skóry człowieka, a z drugiej – chroniły ją przed bakteriami i grzybami.

„Na ten jeden produkt składa się tak naprawdę kilka wynalazków i wzorów przemysłowych. Zależało nam przede wszystkim na tym, aby płetwy były wykonane z materiału o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych, co ma szczególne znaczenie na basenach czy w wypożyczalniach sprzętu pływackiego” – dodał Swinarew, pracujący w obu uczelniach.

Przyznał, że sam jest pasjonatem pływania.

„Wiedziałem więc, jakich rozwiązań szukamy. Zależało nam na tym, aby płetwy, pełniąc swoje podstawowe funkcje, były jednocześnie bardziej przyjazne dla naszego organizmu” – zaznaczył.

Autor: Piotr Girczys (PAP)

gir/ krys/

Copyright © Fundacja PAP 2020